Materiał Partnera Jakie pasożyty zagrażają zwierzętom gospodarskim?

Jakie pasożyty zagrażają zwierzętom gospodarskim?

Zwierzęta gospodarskie cały czas są narażone na różne rodzaje pasożytów, które niekiedy wywołują poważne choroby. Znajdują się wśród nich zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Z tego powodu należy odpowiednio zarządzać stadem, aby nie doprowadzić do jego poważnego zagrożenia. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie pasożyty przede wszystkim szkodzą zwierzętom gospodarskim i w jaki sposób można rozpoznać, że zwierzę zaczyna chorować.

Istnieje bardzo dużo różnych pasożytów, które mogą zaatakować zwierzęta gospodarskie. Poniżej wymieniamy najczęściej spotykane.

Motylica wątrobowa

Bardzo groźnym pasożytem dla zwierząt gospodarskich jest motylica wątrobowa. To przywra, która bytuje przede wszystkim w przewodach żółciowych wątroby, ale czasem pojawia się również w płucach czy węzłach chłonnych. Pracownik laboratorium weterynaryjnego Vet Lab Group mówi: Choroba wywołana tym pasożytem zazwyczaj ma charakter przewlekły, ale może występować również bezobjawowo. Powoduje on uszkodzenia wątroby, a także innych narządów wewnętrznych, dlatego jest groźny dla zwierząt gospodarskich. Objawia się głównie biegunkami, osłabieniem i bolesnością w okolicy wątroby. Aby mu zapobiegać, należy regularnie odrobaczać stado oraz wykonywać zabiegi agrotechniczne na łąkach i pastwiskach, gdzie wyprowadzane są zwierzęta.

Kokcydia

Kokcydia to z kolei gromada pasożytów, wywołujących kokcydiozę. Istnieją ich różne odmiany, dlatego tak ważne jest dokładne obserwowanie stada, by wykryć inwazję właściwych pierwotniaków. Powodowana przez nie choroba przewodu pokarmowego często wywołuje biegunki, gorączkę, osowiałość czy wodnisty kał zawierający krew oraz śluz. W przypadku tej choroby zdarzają się również poronienia lub rodzenie zakażonych zwierząt. Nie wszystkie osobniki mają jednak takie same objawy, w niektórych przypadkach nie są one praktycznie zauważalne. Z tego powodu tak ważna jest diagnostyka zwierząt gospodarskich. Dzięki niej możliwe jest wczesne wykrycie pasożytów i zapobieganie chorobom, które mogą wywołać.

Nicienie jelitowo-żołądkowe

Częstą przyczyną schorzeń stada są też nicienie jelitowo-żołądkowe. Wywoływana przez nie choroba początkowo nie daje żadnych objawów, a później najczęściej zaczynają się biegunki, apatia, anemia czy nawet zmatowienie sierści. Zwierzęta mogą zarazić się tymi pasożytami przez zjedzenie trawy, na której znajdują się larwy. Dorosłe pasożyty odżywiają się krwią, w związku z czym zwierzę często cierpi na anemię. Natomiast młode larwy, które wylęgają się z jaj złożonych przez dorosłe pasożyty, są równie niebezpieczne, gdyż prowadzą do uszkodzenia błony śluzowej. Aby zapobiegać chorobom wywoływanym przez nicienie jelitowo-żołądkowe, należy regularnie odrobaczać zwierzęta.

Podziel się