Artykuł sponsorowany Rodzaje chlewni do hodowli świń

Rodzaje chlewni do hodowli świń

Chlewnia to nie jeden budynek – tak naprawdę jej odmian jest wiele. Każda jest przeznaczona do chowu innego typu zwierząt. Zupełnie inaczej przystosowuje się tuczarnie, a jeszcze inaczej porodówkę. W dodatku można wyposażyć je w urządzenia, które znacznie usprawniają pracę. Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój i rozmnażanie świń, dowiedz się, jak powinny wyglądać poszczególne odmiany chlewni.

Rodzaje i wyposażenie chlewni

Wielu osobom chlewnia kojarzy się z jednym budynkiem inwentarskim. Tak naprawdę ten obiekt ma różne odmiany, a co za tym idzie inne elementy wyposażenia. Przede wszystkim wyróżnia się:

  • tuczarnie,

  • odchowalnie,

  • porodówki,

  • pomieszczenia do krycia,

  • miejsca przeznaczone do karmienia,

  • pomieszczenia dla knurów,

  • pomieszczenia dla loch prośnych.

Każdy typ chlewni powinien więc być dostosowany do aktualnych potrzeb zwierząt. Chodzi przede wszystkim o ich prawidłowy rozwój, który decyduje o jednej z najważniejszych kwestii – rozmnażaniu. Z tego względu trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu.

Pomieszczenie dla knurów powinno zawierać solidne i wytrzymałe wygrodzenia. Najlepiej się sprawdzają ażurowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej w postaci rur, prętów lub profili kwadratowych. Nie można też zapomnieć o bramkach przepędowych, które umożliwiają sprawne naganianie knurów do kilku loch.

Pomieszczenie do krycia jest rodzajem chlewni, powinno się składać z funkcjonalnych przegród salowych. Ułatwia to dostęp do konkretnych loch. Sprawne odprowadzanie odchodów też odgrywa kluczową rolę – w sektorze krycia warto postawić na szczelinową podłogę betonową, która jest łatwa w czyszczeniu. Równie istotne są koryta – najsolidniejsze wykonuje się ze stali nierdzewnej lub polimerbetonu.

Niezwykle ważnym pomieszczeniem jest porodówka. Nowoczesne chlewnie są wyposażone w jarzma porodowe. Chronią prosięta przed przygnieceniem. Można się zaopatrzyć w różne ich odmiany – w tym proste lub skośne, przy czym te drugie zapewniają największą oszczędność miejsca. W takim pomieszczeniu trzeba też zadbać o temperaturę – godne polecenia są maty grzewcze i budki dla prosiąt, które również zapewniają optymalne ogrzewanie.

Nie można zapomnieć też o odchowalni – w tym pomieszczeniu podstawą są karmniki, szczególnie autokarmniki z prostym mechanizmem regulacji zsypu paszy. Bardzo przydatne są też dokarmiacze dla prosiąt, które uzupełniają pożywienie w ich okresie niemowlęcym. Poza tym skutecznie przygotowują je do przyjmowania stałego pokarmu.

Gdzie się zaopatrzyć w wyposażenie do chlewni?

Każde pomieszczenie powinno być odpowiednio wyposażone – również tuczarnie czy sektory dla loch. Równie istotne są mikroklimat i zapewnienie optymalnej wentylacji i temperatury. Wygrody, karmniki, najlepszej jakości wentylatory i podobne wyposażenie można znaleźć w firmach takich jak Wesstron, które oferują również specjalne drzwi i okna do budynków inwentarskich.

Inwestując w najlepszej jakości chlewnie, masz gwarancję zdrowego rozwoju świń, ich rozmnażania, a co za tym idzie – zdecydowanie większych zysków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas