Artykuł sponsorowany Wyposażenie nowoczesnej obory

Wyposażenie nowoczesnej obory

Dzisiejsze rolnictwo i hodowla bydła różni się od tego praktykowanego kilka czy kilkanaście lat temu. Wiele dziedzin zostało zautomatyzowanych, aby usprawnić procesy i zmaksymalizować zyski. Aby hodowane bydło było bardziej produktywne należy mu zapewnić odpowiednio komfortowe warunki chowu, a więc zmodernizować lub unowocześnić wyposażenie budynków inwentarskich. Podpowiadamy zatem, w co wyposażyć nowoczesne obory.

Nowoczesny sprzęt w budynkach inwentarskich

Nowoczesne wyposażenie obory wiąże się z podejmowaniem wielu trudnych decyzji, ponieważ pociąga to za sobą określone nakłady finansowe. Na początku należy zdecydować się na jeden, konkretny system utrzymania bydła. Jeżeli mowa o oborze nowoczesnej to takim systemem powinien być wolnostanowiskowy. Niezbędne będą tutaj przegrody legowiskowe, które jak mówi ich nazwa, służą do rozdzielania legowisk, zapewniając zwierzętom komfort i odpoczynek. Kolejny krok to dobór odpowiedniego systemu żywienia bydła, w którym możemy zastosować rozwiązanie stołu paszowego

Jak mówi specjalista z firmy Agro-Serwis Kałeccy: „Ze względu na to, że dopuszcza się wjazd ciężkim sprzętem na stół paszowy, najlepiej, żeby był on wyprodukowany z polimerobetonu, czyli mieszaniny kruszywa i żywic poliestrowych charakteryzujących się wysoką jakością. Ważne, żeby taki stół miał odpowiednie wymiary, m.in.: osadzenie nad poziomem podłogi powinno wynosić około 10-12 cm, a minimalna szerokość to 100 cm. Ponadto każdej krowie powinno się zapewnić 60-70 cm miejsca przy stole paszowym”. 

Kolejną istotną kwestią, obok karmienia, są poidła. Na rynku znajdziemy, m.in.: poidła miskowe – żeliwne lub z tworzywa, poidła podgrzewane, niezamarzające jedno lub dwukomorowe i wiele innych. W nowoczesnych oborach wolnostanowiskowych najlepiej sprawdzą się te niezamarzające.

Na jakie rozwiązania się zdecydować?

Gdy chcemy wyposażyć nowoczesną oborę możemy wybierać spośród różnorodnego sprzętu. Wiąże się to z poniesieniem określonych kosztów inwestycyjnych. Koszty te można obniżyć decydując się na kurtyny wentylujące zamiast tradycyjnych ścian z oknami. Kurtyny te najczęściej są zrobione z folii polietylenowej lub tkanin bądź siatek poliestrowych. Aby zapewnić odpowiednią wentylację obory, latem kurtyny muszą być całkowicie otwarte, umiarkowanie wczesną wiosną, a zimą w małym stopniu. Podstawą jest również, aby taka kurtyna była wyposażona we właściwe zabezpieczenie przed wiatrem. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas rozwiązania w pełni nas usatysfakcjonują, warto obejrzeć sprzęt na żywo lub zasięgnąć opinii specjalisty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas