Materiał Partnera Jak zbudowane są paszociągi koralikowe?

Jak zbudowane są paszociągi koralikowe?

Paszociąg koralikowy jest elementem wyposażenia dużych chlewni. Jego montaż niesie ze sobą wiele funkcjonalnych korzyści. W pełni automatyzowane linie technologiczne służą do szybkiego i sterowanego z zewnątrz podawania pożywienia zwierzętom. Transportowana rurami pasza jest rozdrabniana, podgrzewana, a następnie mieszana – podawana w formie gotowej do spożycia. Z czego są zbudowane koralikowe konstrukcje i gdzie znajdują zastosowanie?

Czym charakteryzują się paszociągi koralikowe?

Zamontowany w chlewni paszociąg przekłada się na skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania i przetransportowania pożywienia. Taka konstrukcja zapewnia optymalną higienę dostarczanego pokarmu. Dzięki niej zwierzęta na bieżąco otrzymują bowiem świeże porcje paszy. Te podawane są do nich za pomocą szczelnych i sterylnych rurociągów.

Jeśli jesteś rolnikiem, który ma w planach montaż zautomatyzowanego paszociągu, na pewno zastanawiasz się nad odpowiednim jego rodzajem. Do wyboru masz zarówno konstrukcje koralikowe, jak i spiralne. Te pierwsze transportują pasze sypkie i granulowane. Co ciekawe, paszociąg tego typu idealnie wręcz sprawdza się w budynkach o nieregularnych wymiarach, chlewniach z licznymi zakrętami.

Powracając jednak do tytułowego pytania – koralikowe paszociągi są zbudowane ze wspomnianych już rur. Najczęściej są to modele ocynkowane albo wykonane ze stali nierdzewnej. W ten sposób całej konstrukcji zapewnia się wytrzymałość i trwałość na lata. Jest to szczególnie ważne, jeśli wziąć pod uwagę wysoki koszt jej wykonania i montażu.

Paszociągi koralikowe vs. paszociągi spiralne

Jak widać, paszociągi koralikowe świetnie radzą sobie w dość wymagających warunkach. Dla porównania warto jednak wziąć pod lupę spiralne wersje takich konstrukcji.

Zarówno jedne i drugie oferuje firma Mibex. – Proponujemy paszociągi spiralne, a także paszociągi koralikowo-krążkowe. Zapewniamy, że oba typy urządzeń są wysokojakościowymi konstrukcjami, które gwarantują dostarczanie pożywienia trzodzie chlewnej. Podkreślamy jednak, że modele koralikowo-krążkowe najlepiej sprawdzają się w przypadku transportu pasz sypkich i granulowanych. Z kolei paszociągi spiralne przeznaczone są do transportowania pasz każdego typu – mówi przedstawiciel firmy.

Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym dla Ciebie wyborem – weź pod uwagę układ chlewni, którą chcesz doposażyć. Nie martw się jednak długością i ostatecznym kierunkiem całej konstrukcji. Każdą można dowolnie modyfikować. Służą do tego kosze przesypowe, które zmieniają kierunek biegu paszociągu.


Podziel się