Materiał Partnera Co należy wiedzieć o transporcie zwierząt hodowlanych?

Co należy wiedzieć o transporcie zwierząt hodowlanych?

Firmy oferujące skup, a zarazem sprzedaż zwierząt hodowlanych (trzody chlewnej, bydła) często organizują skup obwoźny. Umawiają się z rolnikami na skup żywca lub tuczników, po czym przyjeżdżają bezpośrednio do nich, a następnie zabierają zwierzęta hodowlane prosto do kontrahenta. Muszą zorganizować transport zwierząt. Z czym powinni się liczyć i o czym pamiętać podczas transportu zwierząt hodowlanych?

Ryzyko związane z transportem zwierząt hodowlanych

Transport zwierząt hodowlanych ma ogromne znaczenie, gdyż źle zorganizowany może mieć fatalne skutki dla zwierząt, co wiąże się z kolei z ogromnymi stratami finansowymi. A o urazy nie trudno. Bardzo często dochodzi do różnorodnych urazów mechanicznych, typu stłuczenie, okaleczenie mięśni i tkanek. Zwierzęta również tracą masę ciała poprzez odwodnienie.  Ponadto, sam transport jest już ogromnym stresem dla zwierząt. Muszą opuścić znane, bezpieczne miejsce, a do tego towarzyszy im nieznany hałas i niepokojące wstrząsy. Kierowcy zajmujący się transportem trzody chlewnej, przewozem bydła lub transportem zwierząt do ubojni, powinni jeździć bardzo uważnie pamiętając o odpowiedniej prędkości, minimalizując nagłe hamowanie i przyspieszanie. Sam stres u zwierząt może już być przyczyną wadliwego mięsa, co ma istotne znaczenie w produkcji mięsa wieprzowego.

Prawo dotyczące transportu zwierząt

Transport zwierząt hodowlanych jest bardzo jasno określony w przepisach prawnych. Przewoźnik jest zobligowany do posiadania specjalnego uprawnienia, a z kolei kierowca musi przedstawić odpowiednią licencję. Transport zwierząt hodowlanych musi zapewniać im bezpieczeństwo, chronić zwierzęta przed różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi oraz być wyposażony w odpowiednie urządzenia pomagające przy rozładunku. Oczywiście należy zadbać o czystość pomieszczenia czy odpowiednio przystosowane podłogi. Z punktu widzenia rolnika, lepiej, jeśli transportem zajmie się zewnętrzna firma, a najlepiej, jeśli ta sama, która zajmuje się skupem trzody chlewnej, skupem bydła, skupem żywca czy zwierząt hodowlanych.  Firma Jankowski Bogusław Agro-Trans zajmuje się przewozem cielaków, bydła i świń, transportem zwierząt hodowlanych oraz transportem zwierząt do ubojni. Korzystając z dwóch ofert jednej firmy, zaoszczędzamy finansowo.

Podziel się