Materiał Partnera Jak produkować dobrą kiszonkę dla bydła?

Jak produkować dobrą kiszonkę dla bydła?

Podstawę objętościową żywienia bydła powinna być kiszonka z całych roślin kukurydzy. Jak sporządzić dobrą kiszonkę, która będzie chętnie pobierana i prawidłowo trawiona przez zwierzęta oraz nie będzie szybko się psuła, np. od wysokich temperatur w lecie? Jaki sprzęt jest potrzebny do produkcji kiszonki? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapraszamy do lektury.

Prawidłowa produkcja kiszonki jest ważna, bo ogranicza straty. Wykorzystanie w produkcji dobrej kiszonki nowoczesnych maszyn techniki karmienia pozwala na efektywniejszy proces produkcyjny kiszonki i tym samym zwiększa zyski hodowcy – mówi ekspert z firmy produkującej najwyższej klasy sprzęt rolniczy Kołaszewski.

Co to znaczy dobra kiszonka dla bydła?

Bydło opasowe i krowy mleczne powinny być karmione głównie kiszonką z całych roślin kukurydzy zgodnie z systemem żywienia TMR. Kiszonkę można gotową kupić od producenta lub przygotowywać samodzielnie. Proces przygotowania kiszonki jest bardzo istotny. Wystarczy niedokładnie rozdrobnione kukurydziane ziarno, czy przegrzanie paszy i krowy mogą niechętnie ją jeść. Nie może być nadpsuta, dlatego warto ją zakonserwować, zwłaszcza latem. Dobra kiszonka to taka, która w całości zostanie strawiona przez żwacze, czyli energia zawarta w produkcie zostanie całkowicie wykorzystana.

Aby dobrze rozdrobnić ziarno, trzeba cofnąć się jeszcze do wyboru momentu zbioru kukurydzy. Trzeba tu nadmienić, że cały proces produkcyjny nie powinien zajmować więcej, niż trzy dni, licząc od zebrania roślin po ubijanie. Kukurydza musi być zebrana w fazie woskowej wzrostu, ponieważ ziarno zawiera już dużo skrobi, ale jest jeszcze dostatecznie miękkie, aby dało się łatwo rozdrobnić. Opóźnienie procesu może sprawić, że kukurydza będzie niedostatecznie drobna, co spowoduje, że żwacz jej nie strawi i nie pobierze właściwości odżywczych.

Jak wyprodukować dobrą kiszonkę?

Do produkcji dobrej jakości kiszonki ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej fermentacji. Zebrane rośliny należy pociąć drobno na sieczkę, co ułatwi ugniatanie ich w silosie i zapewni rozdrobnienie ziaren kukurydzy. Im ciaśniej ugniecione rośliny, tym lepsze warunki beztlenowe, co umożliwi bakteriom produkcję kwasu mlekowego. To ważny moment, ponieważ pozostawienie powietrza między roślinami może przedłużać kiszenie i pogłębiać straty. Z pomocą przychodzą nowoczesne maszyny. Wycinak do kiszonki z zębami dokręcanymi FK Machinery pozwoli szybko i skutecznie uporać się drobieniem kukurydzy.

Następnym ważnym punktem produkcji dobrej kiszonki dla bydła jest ugniatanie roślin w silosie. Powinno się to robić po zwiezieniu i wycięciu każdej warstwy, a także po zwiezieniu ostatniej warstwy przez ok. godzinę, aby jak najdokładniej usunąć tlen. Pozostawienie go może sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii, które są szkodliwe dla zdrowia bydła.

Tak przygotowany produkt powinien fermentować pod szczelnym przykryciem. Kiszonka będzie gotowa po ok. 6 dniach, jeśli proces przebiegł prawidłowo.

Podziel się