Materiał Partnera Zastosowanie wapna w rolnictwie

Zastosowanie wapna w rolnictwie

Zakwaszona gleba to powszechny problem w polskim rolnictwie, który uniemożliwia prawidłowy wzrost roślin. Z tego powodu niezbędne jest wapnowanie podłoża, którego głównym celem jest odkwaszenie gleby, a tym samym utrzymanie jej odpowiedniego poziomu pH. Niemniej jednak w zależności od konkretnego podłoża, duże znaczenie ma właściwie dopasowany nawóz z wapnem. Jakie są rodzaje nawozów i co daje wykorzystanie wapna w rolnictwie? Wyjaśniamy.

Jakie są rodzaje nawozów z wapnem?

Najczęściej wykorzystywanymi nawozami w rolnictwie są wapna nawozowe tlenkowe oraz węglanowe. Wapno tlenkowe w znacznej mierze przeznaczone jest do ciężkich oraz wilgotnych gleb. Jego użycie charakteryzuje się krótkim czasem uzyskania pierwszych efektów odkwaszenia gleby. Z kolei wapno węglanowe nadaje się do większości rodzajów podłoża i w porównaniu do wapna tlenkowego, cechuje się wolniejszym i jednocześnie mniej agresywnym działaniem.

W ofercie Agrokan w Tarnowskich Górach dodatkowo dostępne są wapna nawozowe z magnezem dedykowane dla gleb o jego niskiej zawartości. Magnez to niezbędny składnik wpływający na rozwój roślin, dlatego też jego niedobór może spowodować ich osłabiony i powolny wzrost. Natomiast w przypadku niedoboru gleby w siarkę, warto wybrać wapna z jej dodatkiem, które poprawią właściwości gleby, a co za tym idzie, umożliwią lepsze pobieranie składników odżywczych.

Do gleb, które nie wykazują niedoborów w żadne substancje, a konieczne jest wyłącznie ich odkwaszenie, dobrym wyborem będą wapna nawozowe bez magnezu. Wyróżniają się one wysokim poziomem tlenku wapnia wpływającego na budowę solidnego systemu korzeniowego roślin, co pozwala na uzyskanie dobrej jakości plonów. Z powodzeniem stosowane są nie tylko w rolnictwie, ale również w ogrodnictwie, sadownictwie oraz leśnictwie.

Wapnowanie gleby - jakie ma zastosowanie i jakie daje efekty?

Zabieg wapnowania, niezależnie od wybranego rodzaju nawozu, to przede wszystkim doskonały sposób na uregulowanie odczynu gleby i utrzymanie jej pH na optymalnym poziomie. Dzięki temu ograniczone zostają szkodliwe skutki zakwaszenia. Co więcej, wapno doprowadza również do podłoża niezbędne pierwiastki mające wpływ na dynamiczny wzrost roślin.

Zastosowanie prawidłowo dopasowanego rodzaju wapna nawozowego do konkretnego terenu oddziałuje także na lepsze pobieranie przez rośliny mikro i makroskładników. W efekcie przekłada się to na uzyskanie większej ilości plonów bogatych w zdrowe i dorodne owoce lub rośliny.

Podziel się