Artykuł sponsorowany Wapnowanie ogródka jest jednym ze sposobów nawożenia gleby.

Wapnowanie ogródka jest jednym ze sposobów nawożenia gleby.

Nawożenie jest czynnością niezwykle istotną dla branży ogrodniczej. Jej działanie ma na celu zwiększyć jakość gleby, w której mają rosnąć rośliny. Sytuacja ta dotyczyć może także tych żyjących w ogrodach przydomowych, nie tylko na polu. W nawożeniu główne zadanie odgrywają preparaty wzbogacające ziemię, a tym samym rośliny. Jest to najstarsza technika stosowana w podstawowej pielęgnacji ziemi. Sprawdź, czym obecnie charakteryzuje się nawożenie.

Rośliny, aby móc w pełni się rozwijać, muszą mieć odpowiednie podłoże. Dlatego tak istotne jest dostarczanie im właściwych składników odżywczych w postaci nawozu. Ten sposób pozwala zwiększyć jakość plonów i podwyższyć kondycję wyrośniętej rośliny. Należy wiedzieć, że nawozy muszą być stosowane regularnie w odpowiednich dawkach. Wynika to z faktu, że zbyt duże porcje środków nawożących mają negatywny wpływ na roślinność. Najczęściej spotykanymi pierwiastkami znajdującymi się w preparatach odżywczych są: azot, potas i fosfor. Ponadto rośliny muszą otrzymywać takie makroelementy jak: wapń, magnez oraz siarkę. W trakcie nawożenia nie powinno również zabraknąć mikroelementów, które w sposób znaczący wpływają na cały rozwój rośliny.

Wapno ogrodnicze – co to za środek?

Produkt ten jest naturalnym preparatem stosowanym w odkwaszaniu gleby. Wapno ogrodnicze powstaje w wyniku odkładania się makroelementu z kredy jeziornej. Jest on bardzo przyswajalnym, przez rośliny, składnikiem odżywczym, który bardzo szybko zmienia odczyn ziemi. Ma ono także duże właściwości przeciwdziałające wpływom suszy. Wapno ogrodnicze najczęściej wykorzystuje się w przypadku pielęgnacji trawnika. Należy wiedzieć, że ten rodzaj nawozu doskonale sprawdza się w powstawaniu niezwykle ważnej próchnicy. Tylko gleba o odpowiednim odczynie umożliwia prawidłowy rozwój roślin, a wapno pomaga zatrzymać wodę w glebie oraz wszystkie jej potrzebne składniki odżywcze. Natomiast producenci i hurtownicy nawozów z tym makroelementem, z którymi firma DOLPOL współpracuje, zalecają stosowanie produktu z dodatkiem magnezu. Taka mieszanka rewelacyjnie sprawdza się w ogrodnictwie, jak i rolnictwie.

Odkwaszanie gleby – kiedy wykonywać?

Fachowcy zalecają przeprowadzać wapnowanie minimum 2 tygodnie przed zaplanowanym wysiewem danej rośliny lub jej nasadzeniami. Doskonałą porą roku dla tego typu zabiegu jest jesień oraz wczesna wiosna. Jeżeli podłoże jest jałowe w ten makroskładnik lub jego odczyn ma niski poziom pH, można stosować wapnowanie przez cały rok, lecz stosując przy tym niewielkie jego dawki. Należy wiedzieć, że zalecane jest przemieszanie ziemi posypanej nawozem na głębokości 20 cm. Oczywiście odnosi się to do prac pielęgnacyjnych wykonywanych przed wyrośnięciem roślin. Z kolei, gdy odkwaszanie przeprowadza się w trakcie trwania okresu wegetacyjnego, to wapno powinno być rozsypane bezpośrednio na powierzchnię ziemi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas