Materiał Partnera Jak pielęgnować drzewa w swoim ogrodzie?

Jak pielęgnować drzewa w swoim ogrodzie?

Posiadanie drzewa w swoim własnym ogrodzie niesie ze sobą wiele zalet. Posiadając jabłonie czy grusze, możemy delektować się ich owocami. Z drugiej strony drzewa potrafią dać nam upragniony cień w upalne, letnie dni. Jednak o drzewa we własnym ogrodzie należy odpowiednio dbać, by nie chorowały oraz wydawały zdrowe i pyszne owoce. Dlatego zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dowiesz się kiedy przycinać drzewa oraz jak o nie dbać.

Jakie drzewo wybrać do ogrodu?

Jeżeli chcemy posiadać konkretne drzewo w swoim ogrodzie, musimy najpierw dowiedzieć się jakie drzewo posadzić, by najlepiej spełniało nasze potrzeby. Jeśli zależy nam na cieniu w celu stworzenia miejsca wypoczynku oraz ochłody, warto wybrać drzewa iglaste, na przykład świerk czy jodła. Są to wysokie drzewa, które na pewno zrobią niemałe wrażenie. Jeśli zależy nam na ciekawym oraz ładnym wyglądem, powinniśmy zdecydować się na drzewa liściaste. Dobrym przykładem jest brzoza, która dodatkowo zmienia kolor swojej korony. Innym rodzajem drzew, które możemy wybrać, są drzewa owocowe, które latem dadzą nam przepyszne owoce. Jednak w przypadku drzew owocowych, musimy być przygotowani na bardziej pracochłonną pielęgnację.


iedy przycinać nasze drzewo?

Regularne przycinanie drzew jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. W przypadku młodych drzew, musimy zadbać o ich odpowiednie formowanie od najwcześniejszych lat. Młode drzewa lepiej przycinać, ponieważ znacznie lepiej zareagują na ten zabieg oraz szybciej powrócą do normalnego stanu.  W zależności od wieku i stanu zdrowotnego drzewa stosuje się różne rodzaje cięć: kształtowanie pnia, usuwanie krzyżujących się, martwych i połamanych gałęzi, prześwietlanie korony, poprawianie statyki drzewa ze względów estetycznych i bezpieczeństwa. Najlepszą porą na przycięcie drzewa jest lato. Chcąc przyciąć swoje drzewo oraz odpowiednio zadbać o jego koronę, warto skonsultować się ze specjalistą, który wie jak odpowiednio zadbać o konkretne drzewa. W tym celu polecamy skorzystanie z usług firmy  Usługi Leśne Tomasz Dąbrowski, która zajmuje się usługami leśnymi.

Nawożenie drzew

Wraz ze wzrostem drzewa, wzrasta także jego zapotrzebowanie na składniki mineralne oraz związki, które są dla niego niezbędne. W takim przypadku możemy sięgnąć po pomoc sztucznych nawozów, które dostarczą wymagane składniki. Jednakże zbyt częste oraz zbyt duże nawożenie drzew ma swoje negatywne skutki, zwłaszcza w przypadku drzew owocowych, z którym będziemy później spożywać zanieczyszczone chemią owoce. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie naszemu drzewu swobodnego dostępu powietrza, wody, składników pokarmowych do korzeni. Ponadto zadbajmy, by ziemia dookoła drzewa nie była zbyt zbita.

Opracowanie:

Podziel się