Artykuł sponsorowany Jak odpowiednio przeprowadzić wycinkę drzew w swoim prywatnym lesie?

Jak odpowiednio przeprowadzić wycinkę drzew w swoim prywatnym lesie?

Właściciele lasów są zobowiązani do ich trwałego użytkowania i zachowania ciągłości, a zapis  ten został ujęty w prawie (art.13 Ustawy o Lasach). Oczywiście wycinka może zostać przeprowadzona, jednak konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. Drewno pozyskane w prywatnym lesie wymaga ocechowania, a obowiązek ten spoczywa w całości na właścicielu danego terenu. Co robić, aby wycinka była legalna?

Niezbędne formalności

Drewno można pozyskiwać w takiej ilości, aby nie przekraczało produkcyjności danego lasu. Jeśli las nie wchodzi w skład Skarby Państwa, wszelkie decyzje o wycinkach podejmuje właściwy dla danego rejonu starosta. Jeśli dokument potwierdzający legalne pozyskanie drewna (świadectwo legalności pozyskanego drewna) nie zostanie wystawiony, podczas kontroli może zostać nałożona wysoka kara pieniężna. Istotnym określeniem podczas wycinki z prywatnego lasu jest ocechowanie drewna. Jest to nic innego, jak naniesienie na drewno znaku graficznego lub innego symbolu, który ma potwierdzać, że dana sztuka lub stos drewna zostały pozyskane w sposób legalny.

Podstawą prawna do konieczności ocechowania jest Art. 14a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach ( tekst jedn. Dz. U z 2011 r. Nr 12, poz.59 z późn. zm.). Jedyną formalnością jest złożenie druku w sprawie zgłoszenia, a proces ten nie wiąże się z żadnymi opłatami skarbowymi. W zgłoszeniu musi zostać ujęta nie tylko ilość drewna, ale również jego rodzaj i sposób cięcia. Podczas wycinki drzew należy pamiętać, że oprócz ogólnych zasad związanych z wycinką w prywatnym lesie, należy przestrzegać również zakazów dotyczących ścinania drzew o określonej średnicy.

Jaki przeprowadzić wycinkę?

Osoby doświadczone mogą przeprowadzić wycinkę samodzielnie, jednak jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu i wiedzy z zakresu cięcia wysokich drzew – lepiej zdać się na usługi profesjonalnej firmy. Zakład Usług Leśnych w Strzelnikach zajmuje się zarówno wycinką drzew, jak i krzewów, dlatego może pomóc również w zabiegach pielęgnacyjnych w obrębie prywatnych lasów.

Jeśli decydujesz się na samodzielne ścinanie drzew, potrzebna będzie Ci piła łańcuchowa (ważne, aby były ostra) oraz toporek do obrabiania pnia. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w kask i gogle uniemożliwiające dostanie się trocin do oczu. Podczas cięcia zawsze upewnij się, że w pobliżu nie ma przechodniów, a obalane drzewo nie zniszczy żadnych budynków ani sieci energetycznych. Dobrym pomysłem jest rozwinięcie taśm ostrzegawczych, wyznaczających maksymalny zasięg upadku pni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas