Artykuł sponsorowany Sprawna zrywna drewna z firmą Michała Wasyłyszyna

Sprawna zrywna drewna z firmą Michała Wasyłyszyna

Nie jest wielką tajemnicą, że zapotrzebowanie na drewno jest ogromne. Aby mogło być wykorzystane w celach opałowych, czy też budowlanych, musi one być wycięte, a następnie przetransportowane, co stanowi nie lada wyzwanie i wiąże się z dużymi kosztami. Proces wydobycia naturalnego surowca i dostarczenia go w docelową lokalizację  określamy zrywką, którą zajmują się wyspecjalizowane firmy oferujące usługi leśne.

Zrywka jako element pozyskiwania drewna

Dla jednych las to miejsce odpoczynku, dla drugich zaś miejsce pracy i źródło zarobku. Do wycinki drzew dochodzi często w trudnym terenie, a już sama ich masa znacznie utrudnia ich transport czy składowanie. Dlatego też proces pozyskiwania surowca wymaga odpowiednich przygotowań, a także dokładnego zapoznania się z ewentualnymi zagrożeniami. Jak podkreśla przedstawiciel firmy Michała Wasyłyszyna specjalizującej się w usługach leśnych: Dzięki doświadczeniu naszych pracowników połączonym z dostępem do nowoczesnego sprzętu, prace przy zrywce przebiegają sprawnie, przez co możemy szybko dostarczyć drewno do punktu odbioru. Bez względu na to, czy realizujemy zadanie dla tartaków, czy klientów indywidualnych poszukujących materiałów opałowych, mogą oni liczyć na nasze pełne zaangażowanie. Naszą ofertą kierujemy ponadto do wszystkich osób zainteresowanych cięciami korygującymi, wycinką drzew niezabezpieczonych bądź pragnących zasadzić nową roślinność. Zapewniamy konkurencyjne ceny, zachowując przy tym najwyższy poziom usług.

Metodyka zrywki

Wykonywanie zrywki przyjmuje różne oblicza. W niektórych przypadkach stosuje się tradycyjne metody, w tym grawitacyjną, która krótko mówiąc, polega na zepchnięciu drewna w dół stoku. Rzecz jasna jej użycie jest determinowane przez ukształtowanie danego obszaru. Przed laty do ciągnięcia obalonych na ziemię pni wykorzystywano głównie konie, niezastąpione zwłaszcza na terenach górskich. Chociaż wiele firm nadal używa ich siły pociągowej, ze względu na niską efektywność transportu i duże uszkodzenia podłoża zwierzęta zostały wyparte przez konie...mechaniczne.

Jako że zwykłe pojazdy samochody ciężarowe nie poradzą sobie z wjazdem do lasu, przedsiębiorcy jak Michał Wasyłyszyn korzystają ze specjalistycznych maszyn dostosowanych do poruszania się po nierównym podłożu. Współcześnie wycinka odbywa się niezależnie od pory roku, dlatego aby łatwiej pozyskać drewno i je przetransportować nie zważając na warunki, nie obędzie się bez odpowiedniego sprzętu – przekonuje pracownik powyższego zakładu. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem są samozaładowcze forwardery, które wyposażone w hydrauliczne żurawie dają szanse na przewiezienie dużej ilości surowca metodą nasiębierną, czyli bez kontaktu drewna z gruntem – dodaje. Oprócz forwaderów leśnicy korzystają ze skidderów, a więc ciągników posiadających wciągarkę z liną oraz płytę oporową. Te zwrotne maszyny o napędzie na wszystkie koła i niewątpliwymi walorami trakcyjnymi są z kolei przystosowane do zrywki półpodwieszonej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas