Materiał Partnera Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Inwestorzy, decydując się na korzystanie z instalacji, które umożliwiają produkowanie własnej energii elektrycznej ze słońca, przede wszystkim chcąc się uodpornić na stale rosnące ceny energii na rynku oraz dlatego, że w obliczu zmian klimatycznych, które są coraz bardziej widoczne na naszej planecie, stają się coraz bardziej świadomi i chcieliby zrezygnować z korzystania z energii pochodzącej z paliw kopalnianych, na rzecz energii, która jest ekologiczna. Czy jednak opłaca się inwestować w instalacje fotowoltaiczne osobom prowadzącym gospodarstwa rolne? Zdecydowanie tak!

Znaczenie cen energii dla gospodarstw rolnych

W XXI wieku gospodarstwa rolne stają się coraz bardziej zautomatyzowane, co przekłada się oczywiście także na coraz większe zużycie energii elektrycznej oraz na coraz bardziej rosnące rachunki za prąd. Na ten ostatni czynnik wpływ mają również stale rosnące ceny prądu, które są związane przede wszystkim, z tym że w naszym kraju zdecydowana większość dostarczanej z sieci energii elektrycznej pochodzi z paliw kopalnianych i jej wytwórcy, żeby móc ją dostarczać klientom, muszą płacić coraz wyższe kwoty za emisję CO2. Ceny prądu z resztą nie rosną wyłącznie w naszym kraju, ale w całej Unii Europejskiej. Zapewne w następnych latach ceny energii elektrycznej nadal będą stale wzrastały. Według ekspertów i badaczy rynku do 2030 roku ceny mogą wzrosnąć jeszcze o 20 do nawet 80%!

W jaki sposób fotowoltaika obniży koszty zużycia energii elektrycznej?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, jednego z najbardziej cenionych w Polsce dostawców fotowoltaiki: Im większe gospodarstwo rolne tym większe ponosi miesięczne koszty zużycia prądu. Zamieniając energię pobieraną z sieci na energię pobieraną z instalacji fotowoltaicznych można ten rachunek odwrócić, ponieważ im większą moc instalacji fotowoltaicznej będziemy potrzebowali, tym większe później uda się osiągnąć oszczędności. Jedyny warunek jest taki, że trzeba na początku dokonać inwestycji w zaprojektowanie i zainstalowanie paneli i całej instalacji. Koszty te jednak zwrócą się już po około 5-8 latach użytkowania, a potem przez kolejnych ponad 20 lat będzie można już tylko liczyć zyski. Istnieją również szerokie możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznych. Można oczywiście skorzystać z kredytów bankowych, ale dużo korzystniejszy  z pewnością będzie zakup instalacji w leasingu.

Po zwróceniu kosztów inwestycji, instalacja fotowoltaiczna nie będzie już wymagała ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Panele fotowoltaiczne nie wymagają dokonywania żadnych napraw ani żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, tylko działają bezawaryjnie do czasu aż zakończy się ich okres trwałości, który trwa co najmniej 30 lat. Po zwróceniu kosztów inwestycji nie będzie już trzeba płacić rachunków za prąd, ponieważ ten będzie darmowy, wytwarzany przez domową instalację.

Jakie są największe zalety wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie?

Zalety zastosowania fotowoltaiki w rolnictwie są bardzo duże. Najważniejszą z nich jest oczywiście niezależność energetyczna, która polega na samodzielnym produkowaniu energii elektrycznej w ilościach, które będą potrzebne do zaspokojenia własnych potrzeb. Będzie się to oczywiście wiązało także z dużym obniżeniem ponoszonych w każdym miesiącu kosztów oraz z uniezależnieniem się od stałych podwyżek cen prądu.  

Co równie istotne, instalacje fotowoltaiczne nie wymagają wiele miejsca. Spokojnie wydajną instalację w postaci odpowiedniej ilości paneli słonecznych będzie można zamontować na dachach budynków gospodarczych oraz na wiatach i nie zmniejszą one ilości tak potrzebnego w każdym gospodarstwie rolnym miejsca.

Zainwestowanie w fotowoltaikę daje jeszcze inne korzyści finansowe. Poniesione koszty inwestycyjne można zamortyzować i dokonywać odpisów od podstawy podatku dochodowego. Inwestycja w ekologiczne źródła energii jest również podstawą do ubiegania się o 25-procentową ulgę inwestycyjną, która pozwala na nawet 15-letnie obniżenie kwoty podatku rolnego!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas