Materiał Partnera Uprawa kukurydzy. Najważniejsze zasady

Uprawa kukurydzy. Najważniejsze zasady

Polacy pokochali kukurydzę, która na dobre zagościła w naszym menu. Chętnie dodajemy ją do sałatek lub spożywamy w postaci gorących kolb. Popcorn to także ziarna kukurydzy. Ponadto kukurydzę wykorzystuje się na cele pastewne oraz jako surowiec przemysłowy i energetyczny. Czy jej uprawa jest problematyczna? Jakie są najważniejsze zasady? Które gleby będą najlepsze?


Powierzchnia uprawy w Polsce kukurydzy jest dość spora i wynosi około 750 tys. hektarów. Jakie są zasady jej uprawy?

Światło i woda

Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż kukurydza ma duże wymagania świetlne; pochmurne oraz chłodne lata opóźniają jej dojrzewanie i uszczuplają plony. Z drugiej strony do prawidłowego wzrostu potrzebuje dużej ilości wody, a zbiory zależą od wystarczającej ilości opadów. Roczne, mieszczące się w przedziale 450-500 mm, sprzyjają jej uprawie. W nasiona paszowe zaopatrujmy się u renomowanych, doświadczonych producentów, takich jak AgroNas. Specjaliści doradzą nam w zakupie i podpowiedzą, które nasiona będą najbardziej odpowiednie pod nasze uprawy.

Temperatura

Kukurydza to także wymagająca roślina jeśli chodzi o temperatury, posiadająca wysokie wymagania klimatyczne. Nowo produkowane odmiany co prawda kiełkują już w temperaturze 6°C i wytrzymują przymrozki do -7°C, jednak należy pamiętać, iż na jesieni spadki poniżej -2°C mogą zniszczyć aparat asymilacji kukurydzy. Temperatury wystarczające do wzrostu to te powyżej 10°C, jednak roślina uzyskuje najlepsze tempo wzrostu gdy przekraczają one 16 °C.    

Gleby

Dzięki dobrze rozwiniętemu i głęboko sięgającemu systemowi korzeniowemu, kukurydza może być uprawiana na różnych typach gleb, za wyjątkiem gleb piaszczystych, bardzo zwięzłych oraz podmokłych. Najlepiej rozwijać się będzie na podłożach, zaliczanych do kompleksów pszennych, żytnich oraz zbożowo-pastewnych mocnych. Gleby lekko kwaśne, słabo zasadowe oraz obojętne sprzyjają jej pozytywnemu wzrostowi. Jeśli decydujemy się na hodowlę kukurydzy na glebie kwaśnej, poniżej 5,5pH, wówczas wymagać ona będzie wapnowania.

Nie bez znaczenia jest także rejon, w którym zamierzamy hodować kukurydzę. W północno i północo-wschodnich rejonach wysiewa się wczesną oraz średniowczesną odmianę tej rośliny. W rejonach cieplejszych uprawia się kukurydzę na ziarno, której nie spotkamy na północy kraju oraz na terenach górskich.       

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas