Artykuł sponsorowany Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego, korzyści, zwroty w podatku

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego, korzyści, zwroty w podatku

Fotowoltaika to już nie tylko moda i innowacja. Takie systemy są coraz bardziej powszechne i można stwierdzić, że powoli stają się standardem. Rozwiązania OZE nie ominęły także rolnictwa, gdzie inwestycja w tego typu instalacje, podobnie jak w domach jednorodzinnych, może być bardzo opłacalna. Wszystko dzięki licznym programom wsparcia oferującym dotacje i tanie kredyty. Piszemy o zaletach fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych i sposobach na uzyskanie dofinansowania. 

Dlaczego warto wykorzystać fotowoltaikę w rolnictwie?

Wraz z rozwojem technologii liczba maszyn i urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych jest coraz większa. To duże ułatwienie dla rolników, ale jednocześnie konieczność utrzymania sprzętu i przeznaczania większych kosztów na opłacenie sporych rachunków za coraz droższą energię elektryczną. Możliwość zastosowania fotowoltaiki w rolnictwie jest zatem bardzo dobrym sposobem na oszczędność i zwiększenie opłacalności gospodarstwa rolnego. Jakie jeszcze są zalety wynikające z wykorzystania tego typu systemów w rolnictwie? Oto niektóre z nich:

  • uzyskanie niezależności od dostawców energii elektrycznej,
  • możliwość przeznaczenia zaoszczędzonych pieniędzy na inwestycje rolne,
  • przyczynienie się od troski o środowisko naturalne. 

Warto też wiedzieć, że rolnicy mogą ubiegać się o uzyskanie dotacji i odliczyć inwestycję od podatku rolnego. Projekt, wykonanie i doradztwo w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oferuje firma Free Energy

Dofinansowanie i zwroty za fotowoltaikę

W ramach programu “Agroenergia” m.in. właściciele i dzierżawcy nieruchomości rolnych mogą uzyskać dofinansowanie do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji w panele fotowoltaiczne o mocy 30kW. W przypadku systemów o większym obciążeniu – do 50 kW, dotacja może pokryć do 13% kosztów. Oprócz tego programu, rolnicy mają do wyboru szereg innych możliwości, w tym różnego rodzaju regionalne programy wsparcia. Szczegółów należy szukać na stronach internetowych właściwych dla miejsca zamieszkania urzędu. Inną możliwością jest uzyskanie korzystnie oprocentowanego kredytu lub nabycie instalacji fotowoltaicznej w ramach leasingu. Warto również wiedzieć o uldze inwestycyjnej od podatku rolnego w wysokości 25%. Taka możliwość przysługuje rolnikom, którzy wypełnią odpowiedni wniosek. O odpis podatkowy można ubiegać się w ciągu 15 lat od zakupu. Dzięki zmniejszeniu rocznego obciążenia podatkowego, inwestycja w panele fotowoltaiczne częściowo się zwraca. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas