Materiał Partnera Działalność skupu bydła

Działalność skupu bydła

W dzisiejszych czasach skup bydła opiera się w dużej mierze na serwisach ogłoszeniowych, na których aż roi się od ogłoszeń osób i firm poszukujących bydła. Wielu hodowców nie ma jednak czasu na żmudne przeszukiwanie portali ogłoszeniowych celem znalezienia odpowiedniego nabywcy. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie sprawdzonego skupu bydła w okolicy. W dzisiejszym artykule przedstawimy pokrótce działania takiego punktu.

Dobrze zorganizowany skup

Skup bydła działa przeważnie w modelu rozliczenia poubojowego lub w formie tzw. żywej wagi. Sprzedaż prywatnym osobom nastręcza wielu problemów związanych głównie z transportem bydła. Kupujący zazwyczaj nie jest w stanie odebrać i przetransportować zakupionych sztuk. Efektem jest konieczność transportu bydła przez sprzedającego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz obniża zysk ze sprzedaży bydła. W profesjonalnym skupie bydła nie może być mowy o takich praktykach. Wielką zaletą sprzedaży bydła do tego typu skupu jest profesjonalizm i doskonałe przygotowanie firmy do transportu bydła. Na głowie sprzedającego pozostaje tylko ustalenie satysfakcjonującej go ceny sprzedaży. Całą resztą zajmują się pracownicy skupu.

Transport bydła odbywa się przy użyciu specjalistycznych pojazdów, które mogą zabrać od 1 do 30 stuk bydła. To zróżnicowanie ma tez ogromne znaczenie dla samego skupu. Jadąc po kilka sztuk nie ma przecież sensu wysyłać największego pojazdu, ponieważ to znacznie podniesie koszty transportu. Będzie zatem nieopłacalne dla firmy skupującej bydło. A ważne jest przecież, żeby z całej transakcji były zadowolone obie strony.

Cena skupu

W większości przypadków wszelkie kwestie cenowe są ustalane na miejscu, u gospodarza, który sprzedaje zwierzęta. Tam także negocjowane są stawki transportowe. Co ciekawe sprzedając hurtowemu odbiorcy gospodarz jest w stanie uzyskać lepszą cenę sprzedaży aniżeli w przypadku transakcji z indywidualnym kupcem lub sprzedając bezpośrednio do ubojni. Skup bydła jako duży odbiorca i dostawca jest w stanie negocjować ceny z ubojniami na terenie kraju jak i z zagranicznymi firmami. Efektem tego jest możliwość zaproponowania lepszej ceny skupu. W większości przypadków termin odbioru zwierząt jest krótki i wynosi około tygodnia. Co najważniejsze gotówka ze sprzedaży bydła trafia do gospodarza od razu podczas transakcji.

Sprzedaż bydła

Wiele skupów bydła zajmuje się także jego sprzedażą. Sprzedaż taka prowadzona jest zazwyczaj zarówno detalicznie jak i hurtowo. Zasada działania jest analogiczna jak w przypadku skupu. Firma sprzedająca jest w stanie dostarczyć bydło bezpośrednio do odbiorcy. Organizacja transportu ma na celu przewiezienie zwierząt jak najmniej narażając je na ewentualne kontuzje. Firma sprzedająca dba zatem, aby bydło było transportowane w możliwie komfortowych warunkach. Wszystkie zwierzęta objęte sprzedażą posiadają ważne badania weterynaryjne, a także komplet kolczyków wraz z paszportami. To daje pewność kupującemu, że nabywa zwierzęta z pewnego źródła.

Zastanawiając się nad sprzedażą lub zakupem bydła warto wybrać profesjonalnie prowadzony skup zwierząt. Takim punktem jest z pewnością firma Marpol Prowadzona przez Marcela Duchnowskiego. Marpol działa na terenie województwa mazowieckiego oferując zarówno skup jak i sprzedaż bydła zgodnie z najlepszymi standardami.

Opracowanie:

P.H.U. Marpol Marcel Duchnowski

Wyszków , Jana Matejki 18

  • tel. 510 668 063

Podziel się