Materiał Partnera Glinokrzemiany jako prozdrowotny dodatek paszowy

Glinokrzemiany jako prozdrowotny dodatek paszowy

Dodatkami paszowymi nazywamy substancje, które są stosowane w żywieniu zwierząt i stanowią uzupełnienie podstawowych składników pokarmowych. Polepszają one funkcjonowanie organizmu zwierząt i poprawiają jakość paszy pod względem trwałości, konsystencji, zapachu, wyglądu i smaku. Mineralne glinokrzemiany to jeden z takich dodatków, który stanowi naturalny absorbent. Dodatek ten przede wszystkim osłania wątrobę zwierząt i zapobiega występowaniu mikotoksykoz, ale korzyści z jego stosowania jest znacznie więcej.

Korzyści ze stosowania glinokrzemianów

Naturalne glinokrzemiany eliminują mikotoksyny, ponieważ w wyniku ich działania następuje odłączenie mikotoksyn od cząstek paszy, dzięki czemu są wydalane w nienaruszonej formie. Toksyny są dezaktywowane, a więc nie wykazują szkodliwego działania. Glinokrzemiany ograniczają ilość toksycznych związków amoniaku, które mogłyby poważnie obciążyć wątrobę oraz inne narządy wewnętrzne zwierząt. Stosując tego typu dodatki paszowe, zwiększamy nieśność, poprawiamy zdrowotność stada i obniżamy śmiertelność - dowiadujemy się w firmie Terra Eneo z Trzebini. Glinokrzemiany to doskonały dodatek do pasz między innymi dla kur niosek, broilerów, trzody chlewnej, bydła, owiec i królików. Dodatki wspomagają granulację i poprawiają spójność cząstek paszy, dzięki czemu granulki stają się twardsze, Granulacja jest bardziej wydajna, ponieważ dzięki dodatkom mamy mniejsze zapotrzebowanie na energię i mniejsze zużycie matrycy. Unikamy dodatkowo hydrolizy witamin i białek, co wpływa korzystnie na właściwości paszy.

Dlaczego warto korzystać z dodatków paszowych?

Podstawa racjonalnego żywienia zwierząt to mieszanki treściwych pasz. Muszą znajdować się w nich białka i różnego rodzaju składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Należą do nich: potas, chlor, wapń, sód, jod, żelazo, mangan i witaminy, które zapewniają prawidłowy rozwój zwierząt. Brak jakichkolwiek z tych składników może być przyczyną chorób w okresie wzrostu i w czasie pełnej dojrzałości zwierząt. Nowoczesne żywienie polega na uzupełnianiu składników mineralnych dodatkami, między innymi koncentratami witaminowo-antybiotykowymi. W Polsce z roku na rok poszerza się sieć sprzedaży dodatków i koncentratów paszowych, przez co coraz większe zainteresowanie nimi wśród rolników. Wzrasta nasza świadomość dotycząca właściwej opieki nad zwierzętami hodowlanymi, dlatego coraz chętniej sięgamy po dodatki paszowe, w tym omawiane glinokrzemiany, które mają bardzo korzystny wpływ. 

Podziel się