Materiał Partnera Części do maszyn uprawowych – oryginalne czy tańsze zamienniki?

Części do maszyn uprawowych – oryginalne czy tańsze zamienniki?

Maszyny uprawowe należą do podstawowego wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego zajmującego się produkcją roślinną niezależnie od tego, czy stosuje ono technologię tradycyjną, uprawę bezorkową czy rozwiązania rolnictwa precyzyjnego. Właściwe dobrane do rodzaju gleby agregaty uprawowe, uprawowo-siewne czy podorywkowe dają gwarancję właściwego przygotowania podłoża, o ile są utrzymywane we właściwym stanie technicznym.

 

Jaka jest specyfika użytkowania maszyn uprawowych?

 

Wszystkie maszyny uprawowe muszą sobie radzić z trudnymi warunkami, w jakich pracują, a ich podzespoły są narażone na duże obciążenia wynikające zarówno ze specyfiki zadań, które wykonują, jak i ze stanu i rodzaju gleby. Równie istotne, co dobór właściwych  urządzeń, będzie więc utrzymanie sprzętu uprawowego w dobrym stanie technicznym. Jest to o tyle ważne, że czas, w jakim można wykonać poszczególne zabiegi agrotechniczne, jest na ogół dość ograniczony, więc wszystkie awarie mogą znacząco obniżyć szanse na zmieszczenie się „oknie pogodowym” lub optymalnym terminie. Dostęp do części do siewników, agregatów uprawowych, podorywkowych albo pługów jest więc warunkiem szybkiego i sprawnego usunięcia usterki. Poza znalezieniem elementów odpowiednich do konkretnego typu i modelu maszyny liczyć się będzie jednak także to, czy będzie to element oryginalny, czy jego tańszy zamiennik.

 

Jakie części zamienne do maszyn uprawowych będą najlepsze?

 

Części do maszyn rolniczych są wytwarzane zarówno przez producentów sprzętu, jak i niezależnych dostawców. Wiele osób przystępujących do naprawy stoi przed dylematem, czy zdecydować się na zakup tych, które są wprawdzie droższe, lecz opatrzone logiem firmy, która dostarczyła maszynę, czy też raczej wybrać ich tańsze zamienniki. Ze względu na wielość wytwórców i różnorodność oferowanych maszyn uprawowych kwestię tę trudno jednoznacznie rozstrzygnąć. W wielu przypadkach lepszym wyborem może się okazać zakup oryginalnych części zamiennych. Do ich zalet należą m.in. pewność, że będą one pasowały do konkretnego urządzenia oraz takie same parametry wytrzymałościowe, jak elementy zamontowane w urządzeniu wcześniej. Minusem będzie tu niekiedy konieczność oczekiwania na wybrane podzespoły. Nie można jednak zapominać, że wielu niezależnych dostawców oferuje podzespoły o równie dobrej jakości, nierzadko też z drobnymi modyfikacjami zwiększającymi możliwości ich zastosowania. Najlepszą strategią jest więc podjęcie decyzji po zasięgnięciu opinii na temat konkretnego producenta i jego wyrobów. Pomoc w tym zakresie zapewniają firmy zajmujące się sprzedażą części np. dystrybutor sprzętu rolniczego Bałut-Rol, oferujący zarówno oryginalne podzespoły do maszyn uprawowych, jak i tańsze zamienniki, a także części do ciągników, kombajnów i innego sprzętu rolniczego.

Podziel się