Artykuł sponsorowany Jaki ciągnik wybrać dla gospodarstwa hodowlanego?

Jaki ciągnik wybrać dla gospodarstwa hodowlanego?

Prowadzenie gospodarstwa hodowlanego w Polsce to niełatwe zadanie. Duże wahania cen skupu uniemożliwiają ścisłe trzymanie się biznesplanów , które zakładają wzrost majątku, a nie jego spadek. Ciężko zatem mówić o dużych inwestycjach w sprzęt rolniczy, jednak niektóre maszyny są do pracy zwyczajnie niezbędne. Jedną z nich jest ciągnik, który dla właściciela gospodarstwa hodowlanego oznacza duże ułatwienie. Jaki traktor sprawdzi się w tej roli najlepiej?

Bez ciągnika ani rusz – MTZ, Pronar czy Belarus?

Ciągnik to podstawowe narzędzie pracy zarówno w gospodarstwie rolniczym, jak i hodowlanym. Wybór odpowiedniego modelu to sprawa indywidualna. Wielu rolników kieruje się w tej kwestii sympatią do danej marki, ceną maszyny oraz kosztem jej serwisu. Niemniej ważne są potrzeby gospodarstwa. Inny traktor sprawdzi się w wielohektarowym gospodarstwie rolniczym, a inny na niewielkim ranczu. Jak informuje specjalista z firmy Markpiast, która zajmuje się sprzedażą części do ciągników MTZ, Jumz, Pronar i Belarus - ciągnik dla gospodarstwa hodowlanego musi być przede wszystkim uniwersalny. Jest to zwykle sprzęt pomocniczy, który nierzadko pełni rolę głównej maszyny. Jednym z ważnych kryteriów jest wielkość ciągnika. W końcu poruszanie się we wnętrzu obory lub innego pomieszczenia gospodarczego nie powinno stanowić większego problemu. W takim wypadku- rozmiar bram i wjazdów- wyznacza niejako rozmiar samego ciągnika. Traktor powinien także wyróżniać się zwrotnością i łatwością manewrowania. Warto zwrócić uwagę na modele ze stożkowym mechanizmem napędu kół, który ułatwia wykonywanie precyzyjnych manewrów nawet w ciasnych pomieszczeniach.

Istotna jest moc i hydraulika

Moc silnika również jest bardzo istotną kwestią. Ciągniki o mocy 80-150 KM są najchętniej wybierane przez rolników, ponieważ mogą być stosowane do większości prac gospodarczych i leśnych. Nowoczesny silnik to również oszczędność oraz dbałość o środowisko. Traktor do gospodarstwa hodowlanego powinien dobrze współpracować z ładowaczem. Wymaga to oczywiście dobrego układu hydraulicznego. Powinien on sprawdzić się zarówno w pracy polowej, jak i w kooperacji z innym sprzętem pomocniczym. Należy pamiętać również o bezpieczeństwie operatora. Ciągniki z oknem dachowym zwiększają komfort pracy oraz chronią rolnika przed potencjalnym zagrożeniem. Nowoczesne traktory zachwycają wręcz wygodnym wnętrzem. Klimatyzacja jest już w zasadzie standardem. Przestrzenna kabina, poręczna kierownica sprawiają, że nawet wielogodzinna praca za sterami maszyny nie jest tak bardzo męcząca. Z racji coraz większej funkcjonalności ciągników, do ich produkcji używa się coraz to nowszych podzespołów i elementów konstrukcyjnych, które czasem ulegają awariom. Warto skorzystać wówczas z usług dobrej firmy, która specjalizuje się w dystrybucji części do traktora nie tylko lokalnie, ale także za pośrednictwem Internetu. To doskonała okazja, by nabyć potrzebne elementy w dobrej cenie i w krótkim czasie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas