Artykuł sponsorowany Co wpływa na jakość kiszonki z trawy?

Co wpływa na jakość kiszonki z trawy?

Kiszonka z trawy jest bardzo dobrą paszą dla bydła mięsnego i mlecznego. Według niektórych specjalistów może zastąpić siano (nawet te, które pochodzi z pierwszego pokosu). Jest bogata w składniki odżywcze i nie obniża nadmiernie pH przewodu pokarmowego. Jednak kiszonka kiszonce nierówna. Na jej dobrą jakość wpływają różne czynniki. Jakie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 Koszenie trawy

Moment koszenia zależy od wielu czynników, między innymi terminu nadejścia wiosny i pogody w tym czasie. Czas na zbiór traw przypada od początku sezonu do kłoszenia większości gatunków traw. Rośliny motylkowe należy kosić od momentu pączkowania do kwitnienia.

 Pora dnia również ma znaczenie. Koszenie w godzinach porannych obniża poziom cukru w roślinie, natomiast koszenie późnym popołudniem spowalnia proces podsuszania (tuż po skoszeniu trawę należy podsuszyć, zawartość suchej masy powinna wynieść około 30-35%). Najlepszy czas na koszenie to godziny południowe i popołudniowe. Warto dodać, że przy małych opadach deszczu wilgotność roślin wzrasta o około 3%. Koszenie trawy warto zlecić profesjonalnej firmie takiej jak Usługi Rolnicze "WEŁNITZ GOZDANIN" Jacek Wełnitz.

 Suszenie zielonki

Do produkcji sianokiszonki potrzebny jest surowiec o zawartości 50-60% masy suchej, natomiast do kiszonki z zielonki przewiędniętej surowiec o zawartości 30-35% masy suchej. W przypadku słonecznej pogody czas podsuszania wynosi około 1-1.5 dnia, przy czym wcześniej należy przetrząsnąć trawę ze dwa lub trzy razy.

 Po czym poznać, że surowiec jest już gotowy? Można przeprowadzić mały test, polegający na wykręceniu pęczka roślin. Jeśli nie wycieka z nich woda, ale ręce pozostają wilgotne, surowiec jest gotowy.

 Co jeszcze wpływa na jakość kiszonki?

Produkcja sianokiszonki i innych kiszonek wymaga sumienności i dbałości w przestrzeganiu procedur. Oprócz wymienionych wcześniej rzeczy, na jej jakość wpływają m.in. poniższe kwestie:

  • Surowiec musi być czysty. Trawy zabrudzone ziemią zanieczyszczają kiszonkę szkodliwymi bakteriami, które produkują kwas masłowy.
  • W celu przyspieszenia kiszenia należy użyć gotowych preparatów zawierających kwas mlekowy.
  • Stopień rozdrobnienia to kolejny czynnik, który wpływa na walory smakowe i odżywcze kiszonki. Ocenia się, że idealne rozdrobnienie to 20-30 mm elementy. Im bardziej rozdrobniony jest surowiec, tym sprawniej przebiega proces zakiszenia oraz usuwania nadmiaru powietrza w trakcie ugniatania. Jeśli jest możliwość rozdrobnienia roślin tuż po zbiorze, warto to zrobić, ponieważ rośliny szybciej podeschną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas