Artykuł sponsorowany W jaki sposób przygotować pole do siewu zboża?

W jaki sposób przygotować pole do siewu zboża?

Wykonanie odpowiednich zabiegów upranych przed zasiewem zbożna jest niezwykle ważne dla dobrej jakości plonów. W tym celu konieczne jest właściwe zarządzanie resztkami pożniwnymi, a także zadbanie o odchwaszczenie i nawiezienie gleby. Najczęściej polega to na orce pola oraz jego wapnowaniu. Przy dużym obszarze wymagającym przygotowania warto skorzystać z oferty firm świadczących usługi rolnicze.

Oczyszczenie gruntu ze słomy

Resztki pożniwne, które pozostają po poprzednich zbiorach, mogą być wykorzystane do przygotowania gleby lub usunięte. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę jej gatunek, ponieważ stanowi czynniki determinujący łatwość jej mieszania z ziemią oraz czas rozkładu. Przy dużej ilości pozostałości konieczne będzie zintensyfikowanie czynności uprawnych, aby nie ograniczała one wzrostu plonów, a także nie przeszkadzały w siewie. W tym celu trzeba zadbać wcześniej o jej dostateczne rozdrobnienie. Wprowadzenie słomy do gruntu wzbogacają ziemię uprawną o cenne substancje organiczne, co ma znaczenie szczególnie przy glebach słabszej klasy.Wybór techniki orki

Istnieją różne sposoby na przygotowanie gleby pod zasiew stosując zabieg orki. Wybór zależy od między innymi: typu gleby, klimatu oraz posiadanego sprzętu. W razie braku odpowiedniego oprzyrządowania lub posiadania wielu hektarów ziemi warto skorzystać z oferty profesjonalnych podwykonawców. Jednym z nich jest firma usług rolniczych Łukasza Goryńskiego, mieszcząca się w Rychnowie. Orka stanowi niezbędny element uprawy roli, gdyż zwiększa temperaturę gleby oraz utlenianie, co pozwala zachować odpowiednie mikroelementy wspomagające wschód zbóż. Jest ona konieczna tym bardziej, jeśli w glebie znajdują się chwasty i czynniki chorobotwórcze. Pomaga także wymieszać z gruntem resztki pożniwne. W walce z zachwaszczeniem pomocny może okazać się także zbieg kultywatorowania, który pozwala dotrzeć do głębokich warstw ziemi i pozwala pozbyć się nawet najbardziej zakorzenionych szkodników. Dodatkowo wspomaga dokładnie rozprowadzenie nawozów mineralnych do wszystkich poziomów gruntu.

Konieczność nawożenia

To istotny element całego procesu. W przypadku zbóż ozimych nie tylko dobrze odżywia, ale także przygotowuje rośliny do okresu zimowania. Przede wszystkim należy zadbać o wapnowanie pola, które wykonuje się jeszcze przed orką zimową. Dzięki temu można zwiększyć odczyn pH gleby, co korzystnie wpływa na jakość plonów. Ponadto nawożenie eliminuje metale ciężkie obecne w gruncie, których nagromadzenie w roślinach dyskwalifikuje je do konsumpcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas