Artykuł sponsorowany Budowa, rodzaje i zastosowanie pasków klinowych

Budowa, rodzaje i zastosowanie pasków klinowych

Wraz z rozwojem technologii, maszyn i urządzeń oraz ze wzrostem zainteresowania przemysłem zwiększyło się także zapotrzebowanie na paski klinowe. To elementy nieodzowne dla wielu maszyn, urządzeń i pojazdów, i takie, które są niezbędne do ich prawidłowego działania. Bez nich wiele działań byłoby niemożliwych do wykonania, a ich szerokie wykorzystanie wiąże się z dużym zainteresowaniem tą branżą przez sklepy detaliczne. To one zaopatrują firmy, fabryki i przedsiębiorstwa w najważniejsze części do maszyn i urządzeń.

Działanie pasków klinowych

Praca pasów klinowych polega na przeniesieniu momentu obrotowego z głównego koła pasowego na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Główne koło pasowe znajduje się zatem na wale jednostki zasilającej. Jak mówią specjaliści z firmy Damek FHU z Sokołowa Małopolskiego straty spowodowane uślizgiem koła pasowego w takich przypadkach są bardzo niewielkie. Sam pas klinowy zostaje wsunięty w koła pasowe i za pomocą tarcia jest zdolny do przeniesienia energii z jednego miejsca zamocowania na drugie. Dzięki temu moment obrotowy zostaje przeniesiony na koła pasowe mniejszych jednostek, które wprawiają maszyny i urządzenia w ruch, pozwalają na ich prawidłowe działanie i wspomagają procesy produkcyjne wielu fabryk na całym świecie.

Budowa pasa klinowego

Paski klinowe składają się z warstw, których łączny przekrój przyjmuje kształt trapezu. Warstwami paska są: warstwa nośna, warstwa podatna i warstwa tkaninowo-gumowa. W asortymencie sklepów, hurtowników i zaopatrzeniowców znajdujemy dwa podstawowe modele pasków klinowych, a są nimi paski klasyczne i uzębione. Dzieli się je także na:

  • paski o klasycznych profilach,
  • paski wysokoprofilowe,
  • paski zespolone,
  • paski wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami.

Budowa pasków klinowych pozwala im stać się materiałem nie tylko rozciągliwym i bardzo trwałym, ale i zaspokoić zapotrzebowanie na najważniejsze parametry obrotu, wśród których wymienimy np. wysoki poziom tarcia, mającego duże znaczenie podczas ruchu koła pasowego i przeniesienia momentu obrotowego.

Paski klinowe klasyczne

Są wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie i budownictwie i charakteryzuje je niepowtarzalna konstrukcja, której cechy warto wymienić. Zbudowane z trzech warstw pasy klinowe klasyczne cechuje pierwsza, wykonana z nylonu lub linek stalowych, przenosząca siły rozciągające. Druga, odpowiedzialna za tarcie i zwana warstwą trącą, wykonuje pracę zmniejszającą poślizg na kole pasowym. Ostatnia ma za zadanie chronić pasek klinowy przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą zostać spowodowane podczas pracy tej części maszyn i urządzeń.

Paski klinowe uzębione

Pasy klinowe uzębione znalazły szerokie zastosowanie w branżach motoryzacyjnych, ale nie tylko. To właśnie z powodu ich niezwykłej wytrzymałości oraz zdolności do przenoszenia znacznie większych obciążeń niż paski klasyczne. Takie możliwości pasków klinowych uzębionych zostały osiągnięte właśnie poprzez stworzenie wewnętrznego i zewnętrznego uzębienia, które pozwala im na osiągnięcie wyjątkowej trwałości i elastyczności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas