Artykuł sponsorowany Zasady działania nawilżaczy powietrza

Zasady działania nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza to nie tylko niewielkie urządzenia, które poprawiają jakość powietrza w domach i mieszkaniach, ale też rozbudowane systemy nawilżania wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. W naszym artykule przyjrzymy się przemysłowym, wysokociśnieniowym systemom nawilżania powietrza. Dodatkowo przybliżymy, czym są systemy stosowane w ogrodnictwie i rolnictwie, które korzystnie wpływają na wilgotność powietrza, a do tego schładzają przestrzeń delikatną mgłą wodną.

Działanie wysokociśnieniowego systemu nawilżania powietrza

O tym, jak działa wysokociśnieniowy system nawilżania powietrza, opowiada nam  przedstawiciel firmy SYNAPO ze Szczecina. W dużym uproszczeniu: woda tłoczona jest do instalacji pod wysokim ciśnieniem, gdzie zostaje rozprowadzona do dysz, które znajdują się w każdym nawilżaczu. Woda uzyskuje formę mgły wodnej. Warto przy tym zaznaczyć, że nim woda trafi do instalacji, jest mechanicznie oczyszczana przez zestaw filtrujący. Jeśli zależy nam na dodatkowej filtracji, oczyszczaniu i zmiękczaniu wody, możemy dodatkowo zainwestować w stację zmiękczania i uzdatniania wody, która wykorzystuje proces odwróconej osmozy. Cały wysokociśnieniowy systemem nawilżania powietrza jest sterowany automatycznie. W zależności od ustawień poziomu wilgotności zautomatyzowana szafa sterująca włącza lub wyłącza system, gdy czujniki wilgotności (higrometry) wskażą zadaną wartość.

Zastosowanie nawilżaczy powietrza w przemyśle

Właściwa wilgotność powietrza jest ważna w wielu gałęziach przemysłu, jak przemysł drzewny i meblowy, przemysł tytoniowy i poligraficzny. Drewno, jako materiał higroskopijny, bez odpowiedniej wilgotności ulega zniekształceniom i wypaczeniom. Staje się wówczas podatne na pękanie. Dlatego w pomieszczeniu nie może być zbyt sucho, a wilgotność powietrza  powinna być stała. W przemyśle tytoniowym również mamy do czynienia z materiałami o właściwościach higroskopijnych: tytoniem, który traci jakość w suchym pomieszczeniu i papierem, który zmienia swoje parametry. W związku z tym, że produkty na bazie papieru szybko zyskują i tracą wilgotność, nawilżacze powietrza są też niezwykle ważne w przemyśle poligraficznym.

To jedynie kilka przykładów zastosowania systemów nawilżania powietrza, które wykorzystywane są też m.in. w lakierniach, drukarniach, w przemyśle spożywczym, winiarskim, a nawet elektronicznym.

System chłodzenia mgłą wodną w pigułce

Systemy chłodzenia mgłą wodną to nie to samo, co wysokociśnieniowe nawilżacze powietrza, jednak również korzystnie wpływają na wilgotność powietrza i wykorzystują bardzo podobne dysze mgłowe. To systemy niskociśnieniowe z dyszami z niklowanego mosiądzu, które rozpylają wodę na cząsteczki o wielkości 25 mikronów. W związku z tym, że cząsteczki wody są tak niewielkie, wytwarzana mgła zaczyna niemalże natychmiastowo parować, absorbując ciepło z otoczenia. Dzięki temu w najbliższym otoczeniu dochodzi do obniżenia temperatury nawet o 10 st. C. Systemy niskociśnieniowego chłodzenia mgłą wodną są bardzo często wykorzystywane w ogrodnictwie i rolnictwie, w tym w hodowli zwierząt, a dodatkowo coraz chętniej montowane są także w ogródkach restauracji, barów, kawiarni, a nawet w przydomowych ogródkach, na tarasach i balkonach, ponieważ poza tym, że schładzają przestrzeń, przez subtelne nawilżanie powietrza, poprawiają również komfort oddychania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas