Artykuł sponsorowany Zastosowanie żurawi budowlanych

Zastosowanie żurawi budowlanych

Dźwigi wieżowe lub żurawie to jedne z największych maszyn budowlanych. Różnią się rodzajem i funkcjami. Można stosować je, gdy przeprowadza się remont lub podczas budowy dużych budynków. Coraz popularniejszy jest ich wynajem, jednak żeby żuraw dobrze spełnił swoje zadanie, musi być dostosowany do prowadzonych prac. Poniżej przeczytasz wszystko, co musisz wiedzieć o podstawowych funkcjach dźwigów.

Jakie rodzaje dźwigów można wyróżnić?

Nie ma jednego podziału na konkretne rodzaje żurawi. Ich rozróżnienia dokonuje się na podstawie kilku kryteriów. Najczęściej wyróżnia się:

  • żurawie samojezdne, nazywane też samochodowymi, montowane na podwoziu samochodów ciężarowych,
  • żurawie wieżowe, kojarzone najczęściej z budowy wieżowców – do tego rodzaju zaliczają się największe dźwigi,
  • żurawie przeładunkowe HDS, montowane najczęściej na samochodach, do załadunku lub wyładunku towarów i materiałów,
  • żurawie przewoźne.

Wyróżnia się jeszcze inne rodzaje żurawi, które znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Nie trzeba w nie inwestować, wiele firm oferuje wynajem dźwigów dla przedsiębiorców i dla osób prywatnych.

Do czego wykorzystuje się dźwigi?

Dźwigi wykorzystuje się najczęściej na dużych placach budowy. Ich udźwig sięga często kilkudziesięciu ton, dzięki czemu szybko można przenieść ciężkie materiały z jednego miejsca na drugie albo unieść je z ziemi na budowane piętro. Na tym zastosowania się jednak nie kończą. Często można też spotkać się z wykorzystywaniem żurawi:

  • do rozładunku i załadunku towarów na statkach,
  • do rozładowania i załadowania ciężkich towarów na samochody,
  • do przenoszenia materiałów budowlanych na terenach, które są trudno dostępne dla samochodów ciężarowych,
  • do montażu konstrukcji stalowych, które muszą być przytrzymane w konkretnej pozycji, co nie zawsze jest wykonane dla pracującego zespołu.

Żurawi można użyć wszędzie tam, gdzie konieczna jest pomoc stabilnej i dużej maszyny do przenoszenia ciężkich towarów. W firmach takich jak Żurawie24 można wynająć maszynę odpowiadającą obecnym potrzebom klienta. Dźwigi osiągają od 20 do 220 metrów wysokości, sprawdzą się więc przy remoncie dachu domu jednorodzinnego czy większego wieżowca. Przed wynajmem dźwigu trzeba upewnić się, że ma się dostęp do przeszkolonego operatora. Taka osoba powinna mieć skończony i zaliczony kurs państwowy. Obsługa żurawia wymaga wyczucia i doświadczenia. To ogromna maszyna, która źle prowadzona może wyrządzić wiele szkód, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do poważnego wypadku na placu budowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas