Materiał Partnera Czym jest i jak działa dźwig hydrauliczny?

Czym jest i jak działa dźwig hydrauliczny?

Jednym z najpopularniejszych sprzętów, stosowanych do podnoszenia i przenoszenia ładunków jest dźwig hydrauliczny. Jego działanie opiera się na skomplikowanym układzie hydraulicznym, umożliwiającym dźwigowi podnoszenie dużo cięższych ładunków. Dzięki temu dźwig hydrauliczny może transportować ciężkie przedmioty,  znacznie wykraczające poza rozmiar i zakres innych urządzeń podnoszących. Zobacz, jak działa i kiedy stosuje się HDS?

Budowa dźwigu hydraulicznego

Żuraw hydrauliczny jest rodzajem sprzętu ciężkiego, stosowanego do podnoszenia i przemieszczania obiektów o sporej wadze i rozmiarach. Konstrukcja dźwigu hydraulicznego, w przeciwieństwie do mniejszych dźwigów, których działanie opiera się na silnikach elektrycznych lub spalinowych, oparta jest o wewnętrzny układ hydrauliczny, umożliwiający dźwigowi podnoszenie cięższych ładunków.

Dźwigi hydrauliczne różnią się między sobą budową - mogą mieć zamkniętą kabinę operatora ustawioną na stalowej podstawie lub być zamontowane na kołach, lub rolkach. Wiele dźwigów hydraulicznych ma wysięgnik teleskopowy – ramię, którym steruje operator ze swojej kabiny, który pozwala operatorowi dotrzeć do obiektów z większej odległości. Dzieje się tak, ponieważ wysięgnik może się rozciągać poza ustaloną długość. W ten sposób działa także HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, będący najpopularniejszym z powszechnie stosowanych dźwigów hydraulicznych.

Czym jest układ hydrauliczny?

To, co wyróżnia HDS oraz inne dźwigi hydrauliczne spośród dużej grupy urządzeń dźwigowych, to właśnie układ hydrauliczny, który pozwala na zwiększenie mocy i zasięgu urządzenia. Działanie techniki hydraulicznej zostało odkryte już za czasów starożytnego Egiptu, jednak dopiero po Drugiej Wojnie Światowej urządzenia działające w oparciu o układ hydrauliczny zaczęły być powszechnie stosowane. Warto wspomnieć, że do urządzeń działających w oparciu o technikę hydrauliczną należą nie tylko dźwigi, ale również inne maszyny budowlane, takie jak koparki, czy ładowarki, a nawet wiele maszyn rolniczych. Jak zatem skonstruowany jest ten układ?

Układ hydrauliczny – budowa i zastosowanie

W systemie hydraulicznym kluczową rolę odgrywają trzy elementy:

  • pompa,
  • przewody ciśnieniowe
  • oraz siłowniki.

„Pompa hydrauliczna daje napęd oraz wytwarza ciśnienie, dzięki czemu ciecz, którą zazwyczaj jest olej o dużej gęstości, znajdująca się w zbiorniku, doprowadzana jest do siłowników. Następnie trafia do cylindrów lub silnika, umożliwiając wykonanie ruchu maszyny. To właśnie układ hydrauliczny odpowiada za wykonywanie takich prac jak wysuwanie podwozia w samolotach oraz sprawną pracę hamulców i układu kierowniczego w pojazdach. Jest on napędem, pozwalającym dźwigom, za podnoszenie przedmiotów o dużej wadze – na przykład kontenerów” - mówi ekspert w dziedzinie usług dźwigowych, z firmy Rybacki Usługi dźwigowe.

Aby układ hydrauliczny działał sprawnie, maszyna musi być regularnie serwisowana, a zużyte części oraz płyny wymieniane, by zachować jej pełną sprawność. Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem dźwigu hydraulicznego, wybierz firmę, która oferuje także serwis urządzeń dźwigowych – to gwarancja doskonałego stanu maszyny.

Zastosowanie HDS

HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, to popularnie stosowany w wielu dziedzinach rodzaj dźwigu hydraulicznego. Jego dużą zaletą jest mobilność – jest to dźwig umieszczony na samochodzie, dzięki czemu w łatwy sposób można go dostarczyć na miejsce, w którym planujemy wykonywać prace, a także przemieszczać podczas wykonywania zadań.

Wiele firm budowlanych i transportowych korzysta z wynajmu HDS, ponieważ maszyna ta doskonale sprawdza się nie tylko podczas załadunku i rozładunku towarów, ale również wielu innych zadań:

  • rozładunku i przenoszenia materiałów budowlanych na paletach - kostki brukowej, cegieł, pustaków, dachówek,
  • przenoszenia materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje,
  • załadunku i rozładunku ściętych drzew - w przemyśle leśnym,
  • transportu i rozładunku kontenerów morskich,
  • transportu, rozładunku oraz przeładunku kontenerów przemysłowych magazynowych,
  • piętrowania kontenerów.

Jaki dźwig hydrauliczny wybrać?

To, jaki rodzaj dźwigu hydraulicznego wybrać, zazwyczaj jest trudną do podjęcia decyzja. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim celu dźwig taki ma być stosowany oraz czy niezbędne będzie jego przemieszczanie. Firmy oferujące usługi dźwigowe wraz z obsługą operatorską w swojej ofercie mają bowiem szeroki wybór, zarówno dźwigów HDS, jak i stacjonarnych.

Decyzję warto skonsultować ze specjalistą, ponieważ poszczególne maszyny różnią się między sobą nie tylko mocą i udźwigiem, ale również długością wysięgnika, co może wpływać na komfort późniejszej pracy.

Podziel się