Artykuł sponsorowany Zastosowanie siłomierzy w procesach kontroli jakości

Zastosowanie siłomierzy w procesach kontroli jakości

Poszczególne produkty – konsumenckie czy też specjalistyczne – poza funkcjonalnością i formą różnią się od siebie jeszcze jakością wykonania. Najbardziej doceniamy rzecz jasna wyroby, o których powiedzieć można, że są niemal niezniszczalne. Nawet jeżeli ich cena do najniższych nie należy, długoletnie, bezproblemowe użytkowanie w pełni taki koszt zrekompensuje.

Zanim dany wyrób zostanie wprowadzony do sprzedaży, stojąca za nim firma musi poddać go szeregowi przeróżnych testów. Niektóre z nich przeprowadza się przy użyciu precyzyjnych siłomierzy, pomocnych w określeniu, chociażby maksymalnej wytrzymałości. W dalszej części naszego tekstu postaramy się dokładniej przyjrzeć owym urządzeniom, omawiając przy tym rolę, jaką odgrywają one w procesach kontroli jakości. Serdecznie zapraszamy do ciekawej lektury.

Podstawowe informacje o dynamometrach

Znajomość wartości wybranych sił okazuje się niezbędna we wszystkich gałęziach przemysłu – nie tylko w mechanice i architekturze. Z tego powodu dynamometry (czyli siłomierze) znajdują naprawdę szerokie zastosowanie. Obecne są w laboratoriach, pracowniach inżynierskich, warsztatach, a także w niektórych gospodarstwach domowych. Pomiary realizowane przy ich pomocy służą do oceny przydatności produktów, opracowywania charakterystyk technicznych oraz do wykonywania tytułowej kontroli jakości. Współczesne siłomierze zdolne są określić między innymi wartość siły nacisku, ściskania, rozciągania, rozrywania czy łamania. Co ciekawe, zapotrzebowanie na tego rodzaju przyrządy z roku na rok jedynie wzrasta. Stąd producenci starają się udoskonalać swe propozycje, ciągle zwiększając i tak już świetną dokładność. Na rynku znajdziemy modele analogowe, których obsługę uznać można za wyjątkowo intuicyjną. Przez to, że nie potrzebują zasilania, przydatne są zwłaszcza podczas pracy w terenie. Opcje cyfrowe z kolei posiadają graficzny wyświetlacz, na życzenie prezentujący odczyty w formie histogramów bądź wykresów. Ich możliwości okazują się naprawdę rozległe.

Siłomierze służące do badania wytrzymałości

Warto wiedzieć, że dynamometry zbierają dane mierzone w trakcie procesów produkcji, służąc także do ustalania, czy wybrany wyrób spełnia konkretne parametry. Wykorzystuje się je do kontroli elementów takich jak przyciski, dźwignie, uchwyty, klamki itp. Dzięki temu, że są w stanie zarejestrować maksymalną wartość danej siły, stosuje się je do typowo wytrzymałościowych pomiarów, pomocnych na przykład w określeniu odporności na zrywanie taśm oraz naklejek.

Specjalistyczna kontrola jakości

Jak przekazał nam ekspert z polskiej firmy AXISSiłomierze sprawdzają się przy testowaniu użyteczności wielu części oraz całych rozwiązań. Za ich pomocą bada się czułość przełączników dotykowych, wytrzymałość drutów, pasów, przewodów (standardowych kabli i włókien optycznych) oraz złącz. Poza tym w ten sposób analizuje się podatność na zgniatanie opakowań, piłek czy plastikowych butelek. Dynamometry są również nie do zastąpienia w zadaniach związanych z medycyną i farmaceutyką. Korzystając z nich ustala się bowiem parametry mechaniczne strzykawek i ampułek, soczewek kontaktowych, specjalistycznych instrumentów chirurgicznych, jak również tabletek sprzedawanych w aptekach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas