Artykuł sponsorowany Aparatura przeznaczona do drganiowej diagnostyki maszyn

Aparatura przeznaczona do drganiowej diagnostyki maszyn

Drganiowa diagnostyka maszyn to dzisiaj warty wdrożenia standard, który pozwala na szybkie wykrywanie nieprawidłowości działania urządzeń. Wczesne wykrywanie usterek to zaś niskie koszty ich napraw oraz konserwacji. Diagnostyka drganiowa, pozwala także na wdrażanie modernizacji w maszynach, czy na usprawnienie ich działania, nawet dzięki takimi z pozoru niewielkim ruchom, jak wymiana łożysk. Poznaj razem z nami nowoczesną aparaturę przeznaczoną do mierzenia poziomu drgań oraz wibracji np. linii produkcyjnych.

Miernik drgań i wibracji – funkcje, zastosowanie, przykłady

Pierwszym przykładem aparatury przeznaczonej do drganiowej diagnostyki maszyn, jest miernik drgań i wibracji. Polecanym na rynku polskim, jest ten producenta MBJ Electronics, modelu DIAMOND 401B S/D/X. Takie urządzenie służy do prowadzenia kompleksowej diagnostyki drganiowej w przemyśle, a czasem nawet i w motoryzacji, czy w technologiach rolniczych. Podstawowym celem wykorzystywania w przedsiębiorstwach tego typu urządzeń, jest zatem weryfikowanie maszyn pod kątem ich stanu technicznego. Mierniki drgań oraz wibracji, pozwalają określić, czy dany podzespół wymaga konserwacji oraz remontu, czy też po prostu warto w nim wymienić wyeksploatowane nadmiernie łożyska. 

Na przykładzie modelu DIAMOND 401B S/D/X, można określić również dodatkowe funkcje mierników. Pozwalają one na: ogólne pomiary drgań i oceny stanu maszyny w/g ISO, na kontrolę łożysk tocznych, na kontrolę kawitacji, na pomiar prędkości obrotowej, na pomiar temperatury, na analizę częstotliwościowa drgań FFT, na analizę obwiedni, na pomiar fazy, czy też na wyważanie wirników w łożyskach własnych. Istotna jest także funkcja oscyloskopu, czy rejestrowanie wielkości skalarnych.

Warto również wiedzieć, że mierniki mogą pełnić rolę urządzeń przenośnych, czy też stale instalowanych w maszynach czujników, podłączonym pod innowacyjne oprogramowanie – przykładem jest np. niskoszumny czujnik 622A01, standardowy czujnik 780B, czy też wysokostabilny czujnik 627A01 wspomnianej marki MBJ. Te akcelerometry obecnie stanowią najlepszą technologię wibrodiagnostyczną na polskim rynku!

Systemy ciągłego monitorowania

Oprócz mierników drgań, czy też czujników/akcelerometrów, a także wyważarek drgań, obecnie w przemyśle popularne jest stawianie na systemy ciągłego monitorowania. Najlepsze rozwiązania w tym zakresie, opierają się o jednokanałowe moduły owego monitorowania, które współpracują ze wspomnianymi czujnikami. Użytkownik ma zaś możliwość dostosowywania poziomów ostrzeżenia oraz alarmu tak, aby zasygnalizowane były różnego rodzaju nieprawidłowości poprzez kontrolki lub sygnały przekazywane do oprogramowania. Postawienie na tego typu rozwiązania, to przede wszystkim stawianie na bezpieczeństwo i wysoką wydajność pracy maszyn produkcyjnych itd. Polecanym systemem ciągłego monitorowania, jest MBJ VM10! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter