Artykuł sponsorowany Zastosowanie obrabiarek numerycznych i konwencjonalnych we współczesnych realiach produkcji przemysłowej

Zastosowanie obrabiarek numerycznych i konwencjonalnych we współczesnych realiach produkcji przemysłowej

We współczesnych rozwiązaniach produkcyjnych, zwłaszcza w mechanicznej obróbce skomplikowanych detali, Obrabiarki CNC stanowią podstawę wyposażenia parku technicznego przedsiębiorstwa. Dodatkowym elementem wyposażenia są maszyny konwencjonalne, wymagające ręcznego ustawienia poszczególnych zadań maszyny, stosowane tam, gdzie mamy do czynienia z dużym zakresem pojedynczych przebiegów pracy, a programowanie poszczególnych detali jest czasochłonne i nieopłacalne.

Przykładem jest branża stoczniowa, a konkretnie remonty układów napędowych statków. Na pojedynczej jednostce pływającej niewielkich rozmiarów można spotkać około setki wałów o różnej średnicy, długości czy innych zmianach obrabianych maszynowo. To jest świat maszyn, a dokładnie tokarek konwencjonalnych.

Szybkość, precyzja i bezpieczeństwo pracy

Obrabiarki wyposażone w system sterownia CNC umożliwiają obróbkę długich i powtarzalnych serii, ponieważ za poszczególne przejazdy i ruchy narzędzi skrawających odpowiada odpowiednio zaprogramowany komputer. Z uwagi na fakt możliwości programowania bezpośredniego lub za pomocą systemu komputerowego CAM, w dobie utrzymującej się pandemii maszynę można zaprogramować zdalnie.

W przypadku wykorzystania do obsługi maszyny robota przemysłowego można zautomatyzować zarówno załadunek i odbiór detalu, jak i pomiar dokładności wykonania. W takim wypadku robot będzie dodatkowo współpracował z maszyną pomiarową lub poprzez prosty podajnik taśmowy poda detal na konkretne stanowisko metrologiczne w zakładzie.

Czynniki determinujące zapotrzebowanie na maszyny CNC

Kluczowym czynnikiem determinującym zapotrzebowanie na określone rodzaje maszyn numerycznych są zlecenia i wynikająca z tego technologia obróbki. Inwestycja w nowe maszyny jest z reguły rozpatrywana długofalowo, ale zdarzają się zlecenia celowe, w określonym czasie które pozwalają na zakup konkretnej maszyny obróbczej.

Jeśli takie zlecenie pozwoli na sfinansowanie określonego zakupu w czasie jego trwania, to w dalszym etapie maszyna jest już zamortyzowana i pozwala na zwiększenie rentowności produkcji na kolejnych zleceniach.

Zapotrzebowanie na nowe maszyny wyznacza też struktura posiadanych urządzeń. Z jednej strony szuka się maszyny o nowych, wyprzedzających parametrach pracy, z drugiej zakup kolejnej obrabiarki numerycznej może być kontynuacją posiadanej już linii urządzeń.

Z informacji od przedstawicieli Producenta Maszyn Specjalnych, Firmy KF-Domena, wynika, że o dynamice zakupu decyduje w znacznym stopniu ogólna koniunktura rynkowa oraz rosnące wymagania w stosunku do producentów.

Inwestycja w Nowoczesne Obrabiarki Numeryczne CNC jest syntezą wielu czynników, natomiast właściwy wybór odpowiedniej maszyny pozwala na osiągnięcie wyznaczonych celów szybko i w założonym budżecie inwestycyjnym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas