Materiał Partnera Podstawowe techniki gięcia blach

Podstawowe techniki gięcia blach

Wyginanie, zaginanie, a niekiedy także zawijanie, to podstawowe techniki gięcia stosowane w branży produkcyjnej. Każdy z tych procesów wymaga użycia innego typu maszyn oraz wykonania innych technik obróbki. Sprawdźmy, jak wygląda procedura gięcia blach, oraz które techniki dają najlepsze efekty końcowe.

Wyginanie blach – techniki obróbki

Procedura opiera się na dociskaniu specjalnego stempla na wypozycjonowaną blachę. Wskutek działania sił o przeciwnych wektorach materiał trwale się odkształca. Po wykonaniu wstępnego gięcia pracownicy muszą zazwyczaj ręcznie doginać detale, aby nadać materiałowi pożądany kształt. Zakres opadania stempla można uregulować w taki sposób, aby detal wpasował się w matrycę fragmentarycznie – aby uzyskać efekt częściowego wpasowania, należy wymierzyć wolny obszar między stemplem a matrycą. W przypadku całkowitego docisku stempla do blachy, zachodzi proces tłoczenia, a uzyskanie pożądanego kształtu wymaga precyzyjnego spasowania stempla i matrycy. Procedura jest trudna i wymaga użycia stempla o dobrze spasowanej geometrii.

Zaginanie blach – najpopularniejsza technika gięcia blach

Obróbka blachy przez zaginanie jest najbardziej wskazanym sposobem gięcia blach. Zaginanie skutecznie eliminuje problem powstawania zarysowań na powierzchni metalu, które mogą pojawić się przy obróbce przez wyginanie. Co więcej, jest procesem tańszym i dającym możliwość kształtowania dowolnych form blach, dlatego wielu klientów decyduje się właśnie na taką metodę obróbki. Dobre zakłady ślusarskie, takie jak firma Henryka Karcza, oferują gięcie blach metodą zawijania z wykorzystaniem najnowocześniejszych, precyzyjnych urządzeń.

W czasie procesu zaginania operator wsuwa blachę w maszynę w taki sposób, aby ściśle przylegała do odbojnika. Materiał jest następnie blokowany przez belkę górną, a operator weryfikuje, czy ruch nie doprowadził do zmiany pozycji detalu. W przypadku zauważenia pomyłki przeprowadza się korektę pozycji blach. Belka główna pełni przy tym funkcję stabilizatora, unieruchamiając materiał. Dopiero po wykonaniu prawidłowego mocowania zachodzi faktyczny proces gięcia, w którym nadaje się właściwy kąt zagięcia. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu,, belki wracają na swoje pierwotne pozycje. 

Zawijanie – techniki obróbki

Maszyny wykonujące procedurę zawijania posiadają specjalne obrotowe wałki o powierzchni gładkiej lub profilowanej. Mimo zbieżności w zastosowanych urządzeniach zawijanie znacząco różni się od walcowania. Jego celem jest gięcie blachy, jej zaokrąglanie, prostowanie i profilowanie, zaś walcowanie opiera się na zmniejszeniu grubości detali, aby uzyskać maksymalnie cienkie blachy.

Zawijanie sprawdzi się zarówno przy cienkich blachach, jak i twardych metalach o niewielkiej grubości. Walcowanie może być natomiast wykorzystywane przy metalach o różnych formatach.

Opracowanie:

Henryk Karcz Zakład ślusarski

Gdańsk , Łowców 11

Podziel się