Artykuł sponsorowany Zasady działania podnośników koszowych

Zasady działania podnośników koszowych

Prace wysokościowe należą do jednych z najniebezpieczniejszych. Dlatego też wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu i wiedzy pracowników. W pracach tego typu często stosuje się podnośniki koszowe. W ich skład wchodzi kosz, który unosi operatora na wymaganą wysokość. Obecnie wyróżnia się cztery typy podnośników koszowych – zwyżki przegubowe, podnośniki teleskopowe, podesty na przyczepach i masztowe.

Jak działają podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe umożliwiają dotarcie w bezpieczny sposób do trudno dostępnych miejsc. Urządzenia te są nieocenione w branży budowlanej. Służą przede wszystkim do pracy na wysokościach. Najważniejszym elementem maszyny jest umieszczony na ramieniu hydraulicznym kosz, w którym znajduje się operator. Całość znajduje się zwykle na podwoziu samochodu ciężarowego. Obecnie dostępne są także urządzenia samojezdne.

Podnośniki koszowe mogą być unoszone na znaczne wysokości. Dzięki temu ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Służą do transportu pracowników oraz narzędzi do miejsca wykonywania pracy.

Osoba operująca podnośnikiem powinna mieć odpowiednie kwalifikacje i zezwolenia. Praca ta nie należy bowiem do łatwych. Aby uzyskać uprawnienia operatora, należy odbyć szkolenie i zdać egzamin.

Podnośniki koszowe wykorzystuje się głównie w pracach budowlanych, przy remontach i naprawach, ale nie tylko. Ich zastosowanie pozwala pracownikom szybko i bezpiecznie dotrzeć do miejsca pracy.

Używanie podnośników koszowych a przepisy BHP

Praca na wysokościach bez wątpienia należy do niebezpiecznych. Wymaga zatem zastosowania sprawdzonych urządzeń i narzędzi, w tym podnośników koszowych. Wynajem wysokiej jakości urządzeń oferuje firma Anmix Rent. To rozwiązanie nie tylko uniwersalne, ale przede wszystkim bezpieczne.

W zależności od sposobu przemieszczania i konstrukcji, wyróżnia się:

  • podnośniki samojezdne,

  • podnośniki na naczepach,

  • podnośniki na samochodach,

  • podnośniki teleskopowe,

  • podnośniki przegubowe,

  • podnośniki przegubowo-teleskopowe,

  • podnośniki nożycowe,

  • podnośniki masztowe.

Niezależnie od rodzaju maszyny oraz typu wykonywanych na niej czynności, pracownik powinien mieć kask ochronny, rękawice, obuwie z gumową podeszwą oraz uprząż. Zabezpieczony powinien zostać również teren, aby nie mogły wejść na niego osoby nieupoważnione.

Podnośniki koszowe mogą służyć do prac budowlanych, remontowych, naprawy oświetlenia ulicznego, usuwania konarów drzew czy montażu reklam. Niezależnie od typu wykonywanych prac, zarówno operator, jak i osoba znajdująca się na wysokości, powinny zachować szczególną ostrożność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas