Artykuł sponsorowany Zalety wykorzystania siłowników pneumatycznych

Zalety wykorzystania siłowników pneumatycznych

Automatyka przemysłowa to współcześnie wręcz standard w branży przemysłowej. Robotyzacja oferuje wiele narzędzi, które zwiększają wydajność i efektywność, przyspieszając produkcję. Jednym z takich narzędzi o bardzo szerokim i uniwersalnym zastosowaniu są siłowniki pneumatyczne. Jakie są zalety wykorzystania tego narzędzia i w gdzie się je wykorzystuje?

Celem automatyki przemysłowej jest zastąpienie pracy człowieka i zwiększenie wydajności przemysłu. Maszyna nie odczuwa zmęczenia, może pracować bezustannie, a odpowiednio zaprogramowana wykona swoje zadanie bezbłędnie. Jednymi z takich narzędzi są siłowniki pneumatyczne.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Istnieją dwa podziały siłowników pneumatycznych – pod kątem rodzaju ruchu roboczego oraz podział pod kątem użycia elementu roboczego.

Zgodnie z pierwszym podziałem dzielimy siłowniki pneumatyczne na: liniowe, krzywoliniowe oraz kątowe. Według drugiego podziału istnieją siłowniki tłokowe lub membranowe.

Wykorzystanie siłowników pneumatycznych

Jak już zostało wspomniane, siłowniki pneumatyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Żadna hala produkcyjna prawdopodobnie nie obędzie się bez siłownika pneumatycznego. Siłowniki wykorzystywane są, na przykład na taśmach produkcyjnych, liniach do pakowania produktów, prasach i innych.

Siłowniki mają równie szerokie zastosowanie poza przemysłem produkcyjnym. Wykorzystuje się je między innymi, do automatycznych bram garażowych,  w platformach załadunkowych ciężarówek, w samochodach (do drzwi), a nawet do otwierania drzwi szafek, czy do regulacji fotela.

Atuty siłowników pneumatycznych

Siłowniki są przede wszystkim proste w budowie oraz w obsłudze. Mają uniwersalne zastosowanie, a sprężone powietrze, którym są napędzane, jest powszechnie dostępne. Siłowniki pneumatyczne mogą pracować zarówno przy bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach. Są bezpieczne dla użytkownika.

Ważnym walorem siłowników jest możliwość wykonania ich z różnych tworzyw w zależności od tego, w jakim środowisku będą one wykorzystywane. W przemysłach, jak: spożywczy, chemiczny, farmaceutyczny itp. stosuje się siłowniki pneumatyczne wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Jeżeli siłowniki mają pracować w niskich lub wysokich temperaturach (chłodnie w przemyśle spożywczym, odlewnictwo, obróbka cieplna metali itp), stosuje się uszczelnienia do nich z vitonu lub teflonu.

Kolejną zaletą jest możliwość indywidualnego wykonania siłownika, zgodnie z potrzebami klienta. Coraz więcej firm w Polsce oferuje taki wariant. Nabycie tradycyjnego, jak i niestandardowego siłownika pneumatycznego (niezależnie od branży) nie powinno stanowić żadnego problemu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas