Artykuł sponsorowany Czym jest projektowanie wspomagane komputerowo CAD?

Czym jest projektowanie wspomagane komputerowo CAD?

Projektowanie wspomagane komputerowo to dzisiaj standard prac przedprodukcyjnych w takich branżach, jak budownictwo, motoryzacja, kolejnictwo, lotnictwo, przemysł maszynowy i stoczniowy czy energetyka. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym programom umożliwiającym przeprowadzanie działań CAD, dynamicznie rozwija się m.in. instalatorstwo elektroniczne, które jest istotne w niezliczonych projektach, od silników elektrowni wiatrowych po skrzynie biegów samochodów osobowych.

Wykorzystanie CAD/CAM

Systemy CAD/CAM są dzisiaj wykorzystywane nie tylko przez wielkie firmy przemysłowe, ale również przez mniejsze zakłady, często działające jako podwykonawcy. Projektowanie wspomagane komputerowo jest bardzo potrzebne na niemalże każdym etapie projektowym – od określenia konstrukcji danego złożonego produktu (np. pociągu) po każdy jego najmniejszy podzespół.

Szerszym przykładem wykorzystania systemów CAD/CAM może być instalatorstwo elektroniczne, które dzisiaj ma olbrzymie znaczenie przy rozwoju innowacyjnych maszyn, pojazdów i urządzeń. Wielofunkcyjne programy komputerowe są w tej dziedzinie wykorzystywane przy projektach robotyki motoryzacyjnej, automatyki utrzymania ruchu, okablowania konstrukcji samolotu, instalacji elektronicznych w budynkach czy rozdzielnic NN i SN. Warto przy tym wiedzieć, że systemy CAD/CAM pozwalają na zarządzanie całościowym cyklem życia produktu (PLM).

Innowacyjne rozwiązania dla wielu branż, w tym również PLM, oferuje firma IGE+XAO Polska Sp. z o.o. W jej ofercie można znaleźć między innymi rozbudowane oprogramowanie do projektowania elektrycznego, projektowania systemów, zarządzania danymi czy projektowania organizacji produkcji.

Główne założenia przy wykorzystaniu systemów CAD/CAM

Systemy CAD/CAM wprowadzane są z wielu względów. Najważniejszymi ich celami jest zapewnienie:

  • optymalizacji kosztów projektowych i produkcyjnych,
  • optymalizacji czasu potrzebnego na projektowanie,
  • możliwości łatwego wprowadzania zmian,
  • możliwości opracowywania projektu w dużych zespołach mających dostęp do oprogramowania,
  • podwyższenia jakości produktu i bezpieczeństwa jego użytkowania,
  • możliwości dokładnego zarządzania procesami planowania produktu,
  • możliwości przygotowywania różnych wersji produktu, który w ostateczności będzie testowany w fazie produkcji prototypu.

Systemy CAD/CAM są zatem w świecie Hi-Tech zasobem XXI wieku, bez którego nasze domy, pojazdy prywatne i transportu masowego czy też różnego rodzaju urządzenia nie mogłyby prawidłowo funkcjonować, a często nawet istnieć. Zastanawiając się głębiej nad wykorzystaniem projektowania wspomaganego komputerowo, można dojść do wniosku, iż systemy CAD/CAM są kluczem do rozwoju naszej cywilizacji. Każdego roku powstają bowiem nowe, ulepszone wersje oprogramowania, którego tworzeniem i dystrybucją zajmują się tylko najlepsze firmy programistyczne na świecie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas