Materiał Partnera Kiedy maszyna CNC nadaje się do remontu?

Kiedy maszyna CNC nadaje się do remontu?

Maszyny CNC są urządzeniami służącymi do obróbki różnego rodzaju materiałów. Skrót CNC można rozwinąć jako Computer Numerical Control, co w tłumaczeniu oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Do tego rodzaju urządzeń zalicza się między innymi sprzęt do frezowania, ale również nowoczesne urządzenia laserowe czy maszyny, które materiał przecinają za pomocą plazmy. Kiedy specjalistyczne urządzenia wymagają remontu?

Maszyny CNC – działanie oraz kontrola stanu technicznego

Współcześnie oferowane maszyny CNC są zdecydowanie dużo bardziej wszechstronne od wcześniejszych modeli dostępnych jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu na rynku. Sposób ich pracy jest zdecydowanie szybszy, a to wpływa na przyśpieszenie produkcji. Maszyny te produkowane są z zachowaniem najwyższej jakości, zgodnie z normami, które mają zapewnić jak najdłuższą pracę bez konieczności częstego naprawiania.

Specjalista z firmy SERWIS CNC JÓZEF KARKOWSKI zauważa:

Oczywiście każdy właściciel firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że nie istnieją maszyny, które z czasem nie będą wymagały naprawy lub generalnego remontu. Podobnie jest w przypadku urządzeń CNC. Różnica polega jednak na tym, że najnowsze modele same kontrolują swój stan. Pozwala to na nadzorowanie oraz diagnozowanie urządzenia każdego dnia przed rozpoczęciem jego pracy. System ten pozwala firmom na zdecydowanie szybsze wykrycie usterki i możliwość usunięcia problemu, zanim doprowadzi on do powstania bardzo dużej awarii - dodaje.

Możliwość samodzielnego monitorowania stanu urządzenia przez nie samo jest niezwykle wygodne. W tym samym czasie specjalista/operator może zajmować się innym zadaniem i pozostawić urządzenie bez obaw, że dojdzie do jakiejś awarii, która doprowadzi do dużych szkód. Wszystkie dane dotyczące pracy i ewentualnych odchyleń od normy podczas zaprogramowanego trybu pracy są przez nią zapisywane na dysku, a następnie mogą zostać przeanalizowane przez operatora. Co więcej, najnowocześniejsze urządzenia posiadają specjalny system ostrzegania, za pomocą którego mogą alarmować operatora o awarii za pomocą:

  • wiadomości SMS na telefon komórkowy,
  • wiadomości e-mail.

Remont maszyny CNC – czy należy się go obawiać?

Remont generalny maszyn CNC bardzo często kojarzy się ich właścicielom z sytuacją, kiedy naprawa poszczególnych elementów nie jest w stanie przywrócić oryginalnego działania urządzenia. W momencie, kiedy urządzenia CNC informują operatorów o konieczności podjęcia ich naprawy, wówczas ważne jest wezwanie serwisu, który specjalizuje się w naprawie tego rodzaju maszyn. Co więcej, remonty maszyn CNC związane są przede wszystkim z sytuacją, kiedy konieczne jest np. ich dopasowanie do nowej technologii obróbki lub innego materiału, w którym urządzenie będzie wykonywać swoje zadanie. Poprawa stanu technicznego podnosi poziom bezpieczeństwa, a czasem wpływa na możliwość dodatkowego zaprogramowania urządzenia.

Zakres standardowych napraw uzależniony jest głównie od komunikatu, jaki wyświetla urządzenie. Jeżeli kontrola urządzenia przeprowadzana jest regularnie, to zazwyczaj są to niewielkie naprawy. Zdarzają się jednak sytuacje – zwłaszcza przy intensywnym wykorzystaniu – gdzie konieczny jest remont maszyny CNC i wymiana większej liczby podzespołów.

Podziel się