Artykuł sponsorowany Typy masztów w wózkach widłowych

Typy masztów w wózkach widłowych

Maszt do wózka widłowego jest kluczowym elementem całej konstrukcji pojazdu. Zamontowany pionowo z przodu maszyny odpowiada za unoszenie, utrzymanie oraz opuszczanie transportowanego ładunku. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, jakie są podstawowe rodzaje masztów do wózków widłowych, a także jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze masztu.

Jakie rodzaje masztów stosowane są w wózkach widłowych?

Wśród masztów do wózków widłowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest maszt typu Simplex, czyli pojedynczy. W standardowym maszcie tego typu karetka pojazdu unoszona jest razem z ramą masztu wewnętrznego. Maszt typu Simplex jest prostym rozwiązaniem o ograniczonej wysokości podnoszenia. Znajduje zastosowanie we wszystkich pracach niewymagających dużych wysokości podnoszenia.

W wózkach widłowych podnośnikowych masztowych o średnim i dużym udźwigu częstszym widokiem jest maszt typu Duplex, czyli podwójny. W tym przypadku karetka unoszona jest przez wysuwany siłownik znajdujący się w ramie wewnętrznej pojazdu. Sama rama wewnętrzna unoszona jest przed dwa kolejne siłowniki znajdujące się po bokach. Maszt typu Duplex umożliwia poziomy transport bez konieczności podnoszenia masztu i zwiększania jego minimalnej wysokości.

Ostatnim podstawowym rodzajem masztów stosowanym w wózkach widłowych jest maszt typu Triplex, czyli potrójny. Maszt tego typu wyposażony jest w aż dwie ramy wewnętrzne, dzięki czemu pozwala na unoszenie ładunków na bardzo duże wysokości. Wózki widłowe z masztem typu Triplex świetnie sprawdzają się w stertowaniu na zakrytych samochodach ciężarowych. Maszt potrójny, podobnie jak podwójny, zapewnia możliwość poziomego transportu towarów bez konieczności jego podnoszenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze masztu do wózka widłowego?

Wybierając maszt do wózka widłowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwie kwestie. Pierwszą z nich jest maksymalna wysokość, na jaką będą unoszone ładunki w przestrzeni magazynowej. W celu zapewnienia przestrzeni ponad półką dla operatora do obliczonej wartości należy dodać 15-20 centymetrów. Należy również uwzględnić wysokość pomieszczeń, w których będzie użytkowany wózek, a także zastanowić się, czy na trasie, którą będzie pokonywał pojazd, nie znajduje się żadna niżej osadzona futryna drzwi – wyjaśnia pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, w którego ofercie znajduje się szeroki wybór wózków widłowych oraz osprzętu do nich, w tym masztów. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Warto upewnić się, że po montażu masztu operator wózka będzie miał dobrą widoczność, pozwalającą na bezpieczną pracę. W przypadku wózków wysokiego składowania dobrze jest wybrać maszt z systemem kompensacji drgań, co ułatwi podnoszenie ładunków na duże wysokości – radzi ekspert.

Maszt jest jednym z najistotniejszych elementów budowy wózka widłowego. To właśnie on w głównej mierze odpowiada za bezproblemowe podnoszenie ładunków. Do jego wyboru należy więc podejść z odpowiednią rozwagą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas