Materiał Partnera Stal specjalna - rodzaje

Stal specjalna - rodzaje

Stal jest stopem żelaza z innymi dodatkami. Jest ona szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Nikt z nas nie wyobraża sobie braku tego metalu - jest stosowana w budownictwie, przemyśle maszynowym, gastronomii, medycynie i wytwarza się z niej wiele przedmiotów codziennego użytku. Jedną z kategorii stali jest stal specjalna. Jakie rodzaje ona obejmuje?

Stal specjalna - czym jest?

Stale specjalne to nazwa różnych rodzajów stali. Jak mówi nam ekspert z firmy KKS Steel, wytworzenie różnych rodzajów stali specjalnej nie należy do prostych zadań. Dlaczego? Jest ona tworzona z wieloma dodatkami. Podstawowa stal jest stopem żelaza oraz węgla, w stalach specjalnych stosowane są różne dodatki stopowe, które mają na celu poprawę właściwości stali. Ze względu na ich użycie jest jednak konieczne zastosowanie skomplikowanej obróbki cieplnej. Te stale kosztują więc też więcej.

Jakie są rodzaje stali specjalnej? Są to:

  • stal nierdzewna,
  • stal kwasoodporna,
  • stal żarowytrzymała,
  • stal żaroodporna,
  • stal magnetyczna,
  • stal odporna na zużycie.

Każdy z tych rodzajów stali ma swoje unikatowe właściwości, a ich cechy fizykochemiczne otrzymuje się poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków.

Charakterystyka różnych rodzajów stali

Czym się charakteryzują różne rodzaje stali? Swoimi właściwościami! Jedną z najpopularniejszych stali specjalnych jest stal nierdzewna znana także jako stal inox. Nazwa ta pochodzi od słowa “inoxydable”, co oznacza “nieutleniający się”. Stal ta odporna jest na korozję. Dodatkiem stopowym w tej stali jest chrom, w ilości minimum 11% zawartości.

Stal kwasoodporna, znana jako kwasówka, jest odporna na działanie wszystkich kwasów, których moc jest mniejsza od mocy kwasu siarkowego. Swoje właściwości zawdzięcza zawartości chromu, niklu i innych dodatków stopowych. Są to stale odporne na działanie ognia i wysokich temperatur. Są one stosowane w przemyśle hutniczym, naftowym, do budowy kotłów i komór spalania, w przemyśle motoryzacyjnym.

Stal żaroodporna i stal żarowytrzymała to stale austeniczne, które mają w składzie dodatki stopowe jak krzem, aluminium i chrom.

Stal magnetyczna to materiał, który ma dodatkowe właściwości magnetyczne. Wykorzystuje się ją do tworzenia magnesów trwałych. 

Stal odporna na zużycie to ostatni rodzaj stali specjalnych. Jest ona odporna na ścieranie, czyli powierzchniowe zużycie. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości węgla i manganu. Ze względu na jej twardość nie jest możliwe jej skrawanie. Jest wylewana w formach.

Jak widać, dostępnych jest wiele rodzajów stali specjalnych!

Opracowanie:

KKS Steel Sp. z o.o.

Kostrzyn , Nad Strumieniem 3

Podziel się