Materiał Partnera Metody obróbki stali przy produkcji zbiorników i mieszalników

Metody obróbki stali przy produkcji zbiorników i mieszalników

Mieszalniki oraz zbiorniki to rodzaje konstrukcji stalowych wykorzystywanych w przemyśle. Nietypowy kształt takich obiektów w połączeniu z zastosowaniem metalu do ich produkcji sprawia, że niezbędne jest zastosowanie właściwej obróbki w celu uzyskania pożądanych parametrów technicznych. Najczęściej jest to gięcie blach oraz cięcie stali – jak dokładnie przeprowadza się prace w tym zakresie?

Jak i po co wykonuje się gięcie blach?

Przygotowanie zbiornika lub mieszalnika to przede wszystkim konieczność wykonania głównych jego ścian z blach stalowych. Konstrukcje tego typu charakteryzują się najczęściej nietypowym kształtem, który wymusza odpowiednią obróbkę metalowych części. Gięcie blach jest zatem podstawową czynnością, jaką realizuje się przy produkcji właśnie zbiorników i mieszalników. Jak sama nazwa wskazuje, proces ten polega na gięciu elementów płaskich w taki sposób, by uzyskały one pożądany kształt. W ten sposób można wykonać m.in. zbiornik przypominający lejek.

Zanim jednak blacha trafi do specjalnej prasy krawędziowej, przygotowuje się jej projekt cyfrowy. Sterowanie numeryczne CNC pozwala na idealne jego odwzorowanie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się np. przy produkcji wieloseryjnej, gdzie niezbędna jest powtarzalność wyrobów. Zbiorniki i mieszalniki wykonane z blach poddanych gięciu CNC wykonać może firma Metconcept sp. z o.o. sp. k., która posiada do tego celu niezbędny, nowoczesny park maszynowy. Odpowiednie zaplecze technologiczne jest też wymagane do cięcia stali. Jaką metodę takiej obróbki zaleca się przy produkcji zbiorników i mieszalników?

Dlaczego warto postawić na cięcie stali wodą?

Wspomniane mieszalniki oraz zbiorniki składają się także z wielu elementów o kształtach prostych. Takie komponenty nie są poddawane gięciu, ale również obrabia się je w celu maksymalnego dopasowania wymiarowego. Idealną precyzję zapewnia w przypadku stali cięcie strumieniem wody. W ten sposób obrabia się właśnie blachy, ale również inne elementy używane do produkcji zbiorników oraz mieszalników. To kolejny rodzaj obróbki, który sterowany jest także numerycznie za pomocą wspomnianego CNC.

Cięcie wodą nie powoduje wzrostu temperatury obrabianego materiału, dzięki czemu nie ulega on odkształceniom. Jest też bardzo precyzyjną metodą na uzyskanie pożądanych wymiarów poszczególnych elementów np. stalowych. Warto postawić na takie cięcie również ze względu na wysoką jakość krawędzi uzyskiwanych po jego realizacji. Najczęściej nie wymagają one dalszej obróbki, co skraca ostateczny czas przygotowania poszczególnych wyrobów stalowych używanych m.in. przy produkcji mieszalników czy zbiorników.

Opracowanie:

Metconcept sp. z o.o. sp. k.

Nowy Dwór Mazowiecki , Przemysłowa 8

Podziel się