Materiał Partnera Wszystko na temat laserowego cięcia blach

Wszystko na temat laserowego cięcia blach

Jeśli chodzi o obróbkę blachy na skalę przemysłową, to wymaga ona zastosowania wielu rodzajów prac takich jak gięcie, toczenie, frezowanie czy szlifowanie. Jedną z takich prac jest również profesjonalne cięcie laserem, które pozwala na uzyskanie nieskazitelnych i gotowych już do montażu bądź połączenia ze sobą metalowych komponentów. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat laserowego cięcia blach.

Na czym polega cięcie blach laserem? 

Laserowe cięcie blach to proces, za którego pomocą, jak sama nazwa wskazuje, możemy przycinać blachy o określonych parametrach i tworzyć z nich zupełnie nowe elementy. W procesie tym na obrabiany materiał, jakim jest blacha, skierowana jest w miejsce cięcia wiązka lasera, która z kolei wycina określony kształt (dzięki temu, że wżera się on w całkowitą strukturę właśnie tej blachy). Proces ten dzieli się na kilka części takich jak cięcie wstępne, cięcie właściwe oraz zakończenie cięcia.

Jakie rozróżniamy metody cięcia blach laserem?

Jeżeli jesteśmy już w temacie laserowego cięcia blach, to warto wspomnieć, iż może się ono odbywać przy pomocy urządzeń służących do wycinania laserowego 2D oraz 3D. Zarówno pierwsza (metoda cięcia laserowego 2D) jak i druga z nich, czyli metoda wycinania laserowego 3D umożliwia wycinanie elementów metalowych, które posiadają nietypowe i bardzo często złożone kształty. Jeśli chodzi zaś o sam proces laserowego cięcia blach, to według określonych norm wyróżniamy tutaj wycinanie poprzez:

  • Metodę utleniania - Jest to metoda, podczas której metal (stal niestopowa bądź niskostopowa) nagrzewana jest do temperatury zapłonu, zaś powstały przez to na powierzchni żużel usuwany jest przy zastosowaniu gazu technicznego pod ciśnieniem.
  • Metoda sublimacji - W tej metodzie obrabiany materiał dostaje się do szczeliny (poprzez oddziaływanie silnego lasera), a następnie wyodrębnia się go przy użyciu gazu tnącego oraz pary pod ciśnieniem.
  • Metoda stapiania - Przy zastosowaniu tej metody cięcia laserowego obrabiany materiał metalowy stapia się w miejscu, gdzie oddziałuje na niego laser, a następnie zostaje on wydmuchiwany ze szczeliny dzięki zastosowaniu gazu tnącego.

Dlaczego warto zastosować laserową metodę cięcia blach?

Jeśli chodzi o zalety, które płyną z zastosowania metody laserowego cięcia blach, to niewątpliwie są to:

  • Oszczędność materiału i czasu
  • Szybkość i precyzyjność procesu cięcia
  • Możliwość wycinania w różnych typach blach
  • Możliwość automatyzacji procesu cięcia (metoda laserowego cięcia CNC).

Komu zlecić laserowe wycinanie blach?

Laserowe wycinanie blach polega na zastosowaniu wielu profesjonalnych maszyn, dlatego też całym tym procesem również powinni zająć się profesjonaliści. Szeroką ofertę z zakresu laserowego wycinania blach przy pomocy maszyn 3D oraz 2D posiada firma Biga-Stal z Krakowa, która posiada bardzo duże doświadczenie w przemyśle hutniczym.

Podziel się