Artykuł sponsorowany W czym tkwi sekret wydajnych maszyn do recyklingu opon?

W czym tkwi sekret wydajnych maszyn do recyklingu opon?

Zużyte, wadliwe opony samochodowe nie muszą zalegać na placach, czy gdzieś po przysłowiowych kątach na podwórzu – można je poddać procesowi recyklingu. Wykonywany jest on przy użyciu specjalistycznych maszyn do recyklingu opon, które pozwalają dać nowe życie zarówno oponom do aut osobowych, jak i tym do samochodów ciężarowych. Jak zwiększyć wydajność maszyn do recyklingu opon? Od czego zależy ich „moc przerobowa”?

Na czym polega recykling opon samochodowych?

Proces recyklingu opon polega na cięciu opon na mniejsze i mniejsze kawałki, do postaci granulatu, który może być wykorzystany w dwojaki sposób. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych maszyn, które wyposażone są w specjalne noże płytkowe do opon, nożyce hydrauliczne, a na dalszym etapie przetwarzania specjalistyczne, szybkobieżne młyny nożowe GH. Granulat z rozdrobnionych opon albo jest dodawany do mieszanki asfaltowej, albo poddawany dalszej obróbce. Dzięki temu powstały surowiec wtórny może być użyty do produkcji nowych gumowych przedmiotów. Mogą to być, dajmy na to wycieraczki i dywaniki samochodowe, kółka do kontenerów, bądź też podeszwy butów i podkład na boiskach szkolnych i placach zabaw.

Jak działają maszyny do recyklingu opon?

Cały proces recyklingu opon składa się z kilku etapów, z których każdy zmierza do możliwie najdrobniejszego rozkruszenia gumy przy zastosowaniu odpowiednich do danego etapu ostrzy. Ostrze te, choć cechują się dużą żywotnością, sięgającą około 6 000 T opon do pojedynczego cyklu, z czasem ulegają naturalnemu zużyciu. Jeśli tylko nie zostaną naruszone ich parametry użytkowe, mogą być poddawane procesowi regeneracji noży – ostrzenia, który najlepiej, by był przeprowadzany z dokładnością maszyn CNC tak jak w firmie Wega Mikołów. Tylko bowiem odpowiednia regeneracja ostrzy w maszynach do recyklingu opon, nie zniszczy geometrii narzędzia, nawet w przypadku ostrzy o skomplikowanym profilu zęba. Dzięki specjalistycznym narzędziom do diagnostyki i nowoczesnemu parkowi maszynowemu oddając noże maszyn do recyklingu opon do regeneracji, można wydłużyć żywotność maszyn, a kiedy stan ostrzy uniemożliwi ich ponowne naostrzenie, zawsze możesz liczyć na ich dokładne odtworzenie.

Opony z aut ciężarowych przechodzą podobny proces recyklingu z tą różnicą, że wymagają one poddania ich wstępnemu przygotowaniu. Polega to na „pocięciu ich” na mniejsze kawałki przy użyciu hydraulicznych nożyc do cięcia opon, rozcinarek do opon oraz wyskubywarek obwodowych stopek. Pozostałe opony poddawane są od razu procesowi rozkruszania opon przy użyciu specjalistycznych maszyn do recyklingu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas