Artykuł sponsorowany Aktualne trendy w pomiarach i kontroli narzędzi skrawających

Aktualne trendy w pomiarach i kontroli narzędzi skrawających

Nowoczesne narzędzia skrawające posiadają coraz bardziej skomplikowane kształty i w związku z rosnącymi wymaganiami rynku – musi wzrastać również ich precyzja. Prowadzi to do tego, że producent narzędzi musi je wykonywać z dokładnością rzędu µm. Aby sprostać takim wymaganiom, niezbędny jest bardzo dokładny i zarazem prosty w obsłudze przyrząd pomiarowy, umożliwiający dokonanie kompleksowej oceny geometrii ostrza.

Ciekawe przyrządy do pomiaru, sprawdzania i kontroli geometrii narzędzi skrawających

Spośród wielu przyrządów do pomiaru, sprawdzania i kontroli geometrii narzędzi skrawających, ZOLLER posiada trzy ciekawe z punktu widzenia uniwersalności zastosowania przyrządy. Poniżej krótka charakterystyka i opis wybranych urządzeń pomiarowych:

»pomBasic«: prosty, ręczny przyrząd do inspekcji ostrza skrawającego. Przyrząd zapewnia doskonałą widoczność ostrza skrawającego i ogromne możliwości pomiarowe.

»smarTcheck«: 4-osiowy uniwersalny przyrząd do pomiaru i sprawdzania narzędzi. Bardzo szybki i uniwersalny, zarówno dla narzędzi trzpieniowych, profilowych, składanych, do drewna, pił i innych. Bardzo prosta i szybka obsługa. Wyposażony w drugą, uchylną kamerę do pomiaru czołowej i obwodowej geometrii ostrza. Wszystkie pomiary związane z pomiarem geometrii w świetle odbitym realizowane są w sposób manualny (wymiaruje się podobnie jak w systemach CAD – na widzianym ostrzu). Najczęściej stosowany przyrząd w zakładach regenerujących / produkujących narzędzia.

»genius«: 5-osiowa maszyna sterowana numerycznie. Pomiary w świetle zarówno przechodzącym jak i odbitym są realizowane w pełni automatycznie. Przeznaczony do kompleksowych pomiarów wszelkiego rodzaju narzędzi, do odbioru końcowego narzędzia, natomiast idealnie sprawdza się w pomiarach wierteł i frezów. Dzięki 5-tej osi istnieje możliwość wyznaczania parametrów w przestrzeni wiórowej (kąt natarcia, skan przestrzeni wiórowej, średnica rdzenia itp.). Maszyna »genius« może być sprzężona ze szlifierką, dzięki czemu istnieje możliwość automatycznego przesyłania informacji o korektach ściernic i produkowanych / mierzonych narzędziach. Maszyna może również współpracować z wirtualną maszyną pomiarową, a także z robotem – wówczas sama pobiera narzędzia, mierzy i odkłada w zależności od oceny tolerancji: „dobre”, „złe”, „do poprawy”.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas