Artykuł sponsorowany Skąd się biorą zrzyny tartaczne i co z nimi zrobić?          

Skąd się biorą zrzyny tartaczne i co z nimi zrobić?          

Problem z dostępnością paliw kopalnych powoduje coraz większe zainteresowanie alternatywnymi źródłami ogrzewania. Jedną z ciekawszych propozycji jest biomasa, produkowana m.in. z różnych odpadów drzewnych, w tym ze zrzyny tartacznej. W artykule wyjaśniamy, jak powstaje zrzyna tartaczna, dlaczego warto używać jej jako opału oraz gdzie można zakupić wysokiej jakości materiał drzewny tego typu. 

Co to jest zrzyna tartaczna?

Zrzyna tartaczna, zwana też obrzyną, to rodzaj odpadu powstałego podczas cięcia pni drzew (najczęściej iglastych) lub po ścinaniu desek w tartakach. Mowa tu dokładnie o procesach przetarcia i obrzynania. Oprócz drewna iglastego, zrzyny powstają również po obróbce gatunków, takich jak np. akacja, brzoza, dąb, topola czy olcha. Zrzyny dzieli się na grube i cienkie. W tartaku są one układane i pakowane w dwumetrowe wiązki, chociaż mogą mieć też długość nawet do czterech lub pięciu metrów. Paczki mają wymiary poprzeczne ok. 1x1 m i ciężar ok. 700 kg. W takiej postaci wymagają samodzielnego cięcia. Na rynku można znaleźć również zrzyny w formie kawałków drewna, pakowane w worki. 

Zastosowanie 

Ze względu na wysoką wartość energetyczna, zrzyna tartaczna wykorzystywana jest głównie jako opał do kotłów (szczególnie na biopaliwo) i do kominków. Warto przypomnieć, że ogrzewanie naturalnym drewnem to efektywny i przede wszystkim ekologiczny wybór. Taki rodzaj opału ma minimalny wpływ na środowisko naturalne i praktycznie nie przyczynia się do pogłębienia problemu smogu. Obrzyny świetnie sprawdzają się też jako podpałka. Wykorzystując zrzyny do produkcji brykietu, można też zaoszczędzić. Jest tak z uwagi na dużą wydajność tego materiału i atrakcyjną cenę. Co równie ważne w obecnych czasach – odpady drzewne są łatwo dostępne i nie ma tu ryzyka z opóźnieniem dostaw czy brakiem opału. 

Gdzie kupić zrzynę tartaczną?

Warunkiem uzyskania korzyści związanych ze stosowania biomasy drzewnej jest zakup wysokiej jakości produktu. Podstawę stanowi pochodzenie, czyli przede wszystkim rodzaj drewna. W różnych miastach w Polsce funkcjonuje obecnie wiele firm zajmujących się skupem i sprzedażą odpadów drzewnych. Przykładem jednej z nich jest Emilia – produkty drzewne. Przedsiębiorstwo dostarcza biomasę i odpady drzewne i prowadzi skup tych materiałów. Klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w transporcie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas