Cechy dobrych stołów warsztatowych
PrzemysłWybór odpowiedniego stołu warsztatowego może być trudniejszy, niż się wydaje. Dobry stół powinien być solidny, stabilny i funkcjonalny dla wybranego stanowiska. Jednak drobne prace ręczne wymagają innej wielkości i nośności ciężarów niż obróbka większych elementów metalowych. Do stołu trzeba także dopasować dodatkowe akcesoria w postaci szafek, tablic perforowanych i oświetlenia.
Jaki stół jest najlepszy?
Stół warsztatowy powinien być stabilny i trwały przy wykonywaniu różnych zadań. Dlatego też przede wszystkim trzeba się zastanowić, do czego będzie on używany. Stoły lekkie nadają się tylko do drobnych prac. W firmach produkcyjnych i warsztatach przeważnie potrzebne są stoły stabilne o dużej obciążalności. Bardzo ważne jest ustalenie tego, jakiej wielkości ma być stół warsztatowy. Ta decyzja powinna uwzględniać wolne miejsce w zakładzie pracy oraz zakres czynności, które będą na nim wykonywane. Ekspert z firmy Mesitekos w Bielsku-Białej mówi:
Metoda „im większy, tym lepszy” nie zawsze się sprawdza. Miejsce na stole i dookoła niego trzeba tak zagospodarować, żeby użytkownik mógł swobodnie wykonywać swoją pracę i bez problemu sięgać po potrzebne narzędzia.
Stoły warsztatowe o budowie modułowej
Dobry stół warsztatowy powinien umożliwiać funkcjonalne wyposażenie stanowiska pracy w wybranym zakładzie produkcyjnym, przemysłowym lub w warsztacie. Jego konstrukcja musi być ergonomiczna niezależnie od stanowiska. Powstawanie nowych miejsc pracy w danej firmie często wymaga przeprowadzenia zmian, które przyczyniłyby się do optymalizacji różnych działań. Dlatego też coraz powszechniejsze stają się stoły o modułowej budowie, które pozwalają na stworzenie różnych kombinacji użytkowych. Umożliwia to dostosowanie stołu do indywidualnych potrzeb wybranych stanowisk pracy.
Rozplanowanie dodatkowych akcesoriów
Stoły warsztatowe mogą się różnić dodatkowym wyposażeniem. Poszczególne stanowiska przeważnie potrzebują określonych wymiarów szafek stojących i wiszących. W zależności od rodzaju i ilości narzędzi, na stole zamontowane będą perforowane tablice, w których mocuje się uchwyty na narzędzia. Stanowisko pracy wpływa także na zainstalowanie odpowiedniego modułu oświetleniowego. Blaty do stołów warsztatowych wykonuje się z różnych materiałów. Przeważnie jest to gruba sklejka. Wierzch może być pokryty ocynkowaną blachą, blachą nierdzewną, gumą gładką lub ryflowaną, a także wykładziną PCV.