Artykuł sponsorowany Różnice pomiędzy wtryskiem dwukomponentowym a wielokomponentowym

Różnice pomiędzy wtryskiem dwukomponentowym a wielokomponentowym

Produkcja na wtryskarkach jest obecnie często wykorzystywana w różnego typu sektorach. Technika ta pozwala na wytwarzanie tworzyw sztucznych o wielu kształtach, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Technika ta na przestrzeni lat znacznie się rozwinęła, dlatego producenci oferują metodę wtrysku dwukomponentowego oraz wielokomponentowego. Czym różnią się one od siebie i kiedy warto z nich skorzystać? Sprawdź!

Istota wtrysku dwukomponentowego

Wtrysk dwukomponentowy można wykorzystać w wielu sytuacjach. Jedna z popularnych technik polega na użyciu formy dwugniazdowej. Produkcja odbywa się z użyciem formy o obrotowej lub przesuwnej połówce. Dzięki temu możemy połączyć ze sobą różne produkty, na przykład dwa kolory, surowiec twardy z miękkim, detale z litą warstwą wierzchnią i spienionym środkiem, czy też części, których pierwsza powłoka stworzona jest z oryginalnego materiału, a rdzeń z granulatu. Z kolei wtrysk dwukomponentowy do formy z uchylonymi przestrzeniami polega na użyciu specjalistycznych obrysów, w których części mechaniczne są napędzane przy pomocy rdzeni hydraulicznych. Poprzez skorzystanie z tego procesu tworzona jest przestrzeń na drugi komponent.

Wtrysk wielokomponentowy – charakterystyka

Poza wtryskiem dwukomponentowym wyróżniamy również technikę wielokomponentową. Cechuje się ona niezwykle dużą dokładnością i jest wykorzystywana w wielu branżach. Jak mówi pracownik firmy Hubeny, metoda ta sprawdzi się między innymi w przemyśle motoryzacyjnym. Jest to ekonomiczny i dokładny sposób, który usprawnia produkcję elementów i zwiększa ich wydajność. W tej technice używa się jednego otworu dyszy wtryskowej, a pierwsza faza polega na częściowym wtrysku materiału A. Później można przystąpić do wtrysku na komponent B. By zasklepić punkt wtrysku, następuje znowu przełączenie na surowiec A. Dzięki temu uzyskuje się części o zróżnicowanych parametrach, na przykład ze szczelną warstwą wierzchnią i pustym rdzeniem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas