Materiał Partnera Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice mogą być podzielone ze względu na różne cechy, takie jak mobilność, sposób montowania czy od pełnionej funkcji. Jednak zasadniczo rozdzielnice dzielimy według rodzaju konstrukcji. Rodzajów konstrukcji rozdzielnic elektrycznych są trzy: tablicowe, skrzynkowe i szafowe. Czym się one charakteryzują?

Jakie są zadania rozdzielnic?

Rozdzielnica to element systemu elektroenergetycznego (którym może być zarówno układ energetyczny naszego domu, jak i dużej fabryki), który ma za zadanie rozdzielić i dostarczyć energię elektryczną o odpowiednim natężeniu do urządzeń i kontaktów. Rozdzielnica jest również odpowiedzialna za kontrolę przepływu energii, tzn. ma zabezpieczać obwody przed przeciążeniem czy zwarciem. Za jej pomocą możemy też dokonywać pomiarów elektrycznych. Jednak aby spełniały swe zadanie prawidłowo, muszą być odpowiednio dobrane do natężenia, liczby urządzeń i wielkości systemu elektroenergetycznego, który mają obsługiwać.

Rodzaje rozdzielnic

Z tego powodu wyróżniamy wiele rodzajów rozdzielnic. Jednak najbardziej zasadniczy podział dzieli je według konstrukcji.

  • Rozdzielnica tablicowa: czasem nazywa się też bezpiecznikową, bo spotykamy ją w domach i mieszkaniach, gdzie służy do zasilania oświetlenia i drobnych urządzeń. Urządzenia rozdzielcze są w nich montowane bezpośrednio na tablicy i połączone ze sobą przewodami izolowanymi miedzianymi lub za pomocą płaskich prętów. Rozdzielnicę tablicową montuje się bezpośrednio do ściany i osłania blachą stalową oraz drzwiczkami.
  • Rozdzielnica skrzynkowa: można w dużym uproszczeniu powiedzieć, że jest to odpowiednik rozdzielnic tablicowych przeznaczony dla obiektów przemysłowych dla prądów roboczych sięgających kilkuset amperów. Nazwa „skrzynkowe” odnosi się do ich budowy, tzn. połączonych ze sobą w jeden panel kilku lub kilkunastu skrzynek, który to panel montuje się na ścianie lub na stalowym pręcie. Ważną cechą, której należy pilnować przy tego typu rozdzielnicach, jest ich wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki otoczenia – często są bowiem montowane w halach przemysłowych lub wręcz na wolnym powietrzu, muszą być więc odporne np. na deszcz.
  • Rozdzielnica szafowa: przeznaczona jest do zasilania najwyższych prądów, sięgających od kilkuset do kilku tysięcy amperów. Ich obwody połączone są do szyn zbiorczych wspólnych dla połączonych ze sobą szaf (stąd ich nazwa). Istnieją też ich bardziej nowoczesne warianty modułowe.

Dobór rozdzielnic i ich elementów należy zostawić fachowcom i zatrudnić firmy zajmujące się tym na co dzień. Przykładową firmą projektującą i montującą rozdzielnice jest El-Connect.

Podziel się