Artykuł sponsorowany Zastosowanie modułowych frezów ślimakowych

Zastosowanie modułowych frezów ślimakowych

Frezy ślimakowe służą do specjalistycznej obróbki przemysłowej zębów kół zębatych. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu metody obwiedniowej, same ślimaki występują zaś w wersji jednolitej i modułowej, czyli innymi słowy składanej. Modułowość umożliwia zmianę kąta przyłożenia, a także obniża koszty produkcji. To dwa zasadnicze czynniki decydujące o szerokim zastosowaniu modułowych frezów ślimakowych.

Optymalizacja procesu obróbki

Składają się one zasadniczo z korpusu i elementów skrawających osadzonych w jego rowkach z użyciem kleju. Ta rozłączność pozwala nie tylko na wykonanie korpusu z tańszego materiału, ale też na jego wielokrotne wykorzystanie. Niższe są w tym przypadku także koszty regeneracji narzędzi. Obróbka modułowymi frezami ślimakowymi, również bardzo precyzyjna, niezwykle korzystnie wpływa więc na wydajność procesów wytwórczych, istotnie wyższą niż w kontekście użycia konwencjonalnych technologii.

Zastosowanie modułowych frezów ślimakowych zmniejsza nie tylko koszty, lecz także czas obróbki. – Cięcie nimi jest po prostu szybsze – ujmuje rzecz skrótowo fachowiec z narzędziowni Mikronar w Radomiu. Wynika to z niemal dwukrotnego zwiększenia krawędzi skrawającej względem innych urządzeń, które wpływa także na mniejsze zużycie frezu. Mniej się zużywa powierzchnia boczna, a i sama maszyna jest mniej obciążona.

Modele do zadań specjalnych

Frezy ślimakowe składane podzielić można ze względu na materiał, z którego wykonane są ostrza, a także ze względu na rozmiary. Ślimaki wielko- i średniomodułowe charakteryzują się ostrzami ze stali szybkotnących, te małomodułowe zaś wyposażone są w ostrza z drobnoziarnistych węglików spiekanych.

Rodzaj budowy i użytego do wykonania ostrza materiału determinują zastosowanie konkretnego typu modułowego frezu ślimakowego. Inny rodzaj wykorzystany zostanie do obróbki przekładni pasowych i łańcuchowych, a inny chociażby do wielowypustowych uzębień ewolwentowych. Kolejne przykłady zastosowania tych urządzeń to np. zarysy wielorowkowe w klasycznych materiałach konstrukcyjnych czy wałki wielowypustowe albo obróbka zgrubna. Wszystko to ma zaś przełożenie na sprawność i wydajność procesów wytwórczych w takich gałęziach przemysłu jak motoryzacja, lotnictwo czy budowa maszyn.

Niektórzy fachowcy zastępują też modułowymi frezami ślimakowymi narzędzia szlifujące w przypadku m.in. ulepszonych cieplnie stali, zahartowanych zarysów uzębień i ogólniej – materiałów trudnoskrawalnych.

Możliwości zastosowania modułowych frezów ślimakowych są bardzo szerokie, aby jednak móc w pełni je wykorzystać, należy pamiętać o zapewnieniu optymalnej mocy napędu głównego wyposażonej w nie maszyny, a także o dopilnowaniu odpowiedniej sztywności statycznej i dynamicznej całości układu obróbki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas