Materiał Partnera Koła jezdne do suwnic. Kryteria wyboru

Koła jezdne do suwnic. Kryteria wyboru

Suwnice to rodzaj dźwignic, które znajdują zastosowanie w produkcji, transporcie, magazynowaniu czy przeładunku. Składają się z konstrukcji nośnej, przemieszczającej się po torach jezdnych, wciągarki lub wciągnika. Suwnice umożliwiają transport ładunku w pionie, jak i w poziomie, a elementy przemieszczają się po specjalnym torowisku dzięki kołom jezdnym. Czym charakteryzują się takie koła oraz jakie są kryteria doboru kół jezdnych do suwnic?

Czym charakteryzują się koła jezdne do suwnic?

Koła jezdne do suwnic to elementy umożliwiające poruszanie się podczas przenoszenia ładunków. Pracują one pod bardzo dużymi obciążeniami, dlatego muszą się charakteryzować odpowiednią trwałością, wytrzymałością, wysoką niezawodnością działania i długą żywotnością. Ciągła praca kół jezdnych oraz tarcie powodują jednak, że po pewnym czasie bieżnia i obrzeża kół jezdnych ulegają zużyciu, szczególnie gdy nie jest zachowana prawidłowa geometria układu jezdnego lub występują jakiekolwiek uszkodzenia i nierówności toru jezdnego. Dlatego koła jezdne muszą być regularnie sprawdzane, poddawane regeneracji, a nawet wymieniane – w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kół jezdnych do suwnic. Są to m.in.:

 • koła jezdne niesymetryczne napędzane na łożyskach tocznych (BKh),
 • koła jezdne niesymetryczne nienapędzane na łożyskach tocznych (BKk),
 • koła jezdne napędzane na łożyskach tocznych (BKh),
 • koła jezdne nienapędzane na łożyskach tocznych (BKh),
 • koła jezdne osadzone na wałach i osiach.
Koła jezdne do suwnic stosuje się w wielu urządzeniach i systemach jako pojedyncze podzespoły lub kompletne moduły jezdne. Oferowane przez nas zestawy kołowe dostarczane są wraz z oprawami łożyskowymi wypełnionymi smarem. Do produktu dołączana jest zawsze pełna dokumentacja techniczna – podkreśla pracownik firmy Glimag z Gliwic, która jest producentem przekładni, kół zębatych, przenośników i innych elementów uzębionych.

Kryteria doboru kół jezdnych do suwnic

Dobór kół jezdnych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju suwnic. Ze względu na cechy konstrukcyjne można wyróżnić suwnice:

 • pomostowe natorowe,
 • pomostowe podwieszane,
 • bramowe,
 • półbramowe,
 • wspornikowe,
 • konsolowe.

Przy czym suwnice pomostowe, jedno i dwubelkowe przemieszczają się przy wykorzystaniu kół jezdnych umieszczonych w czołownicach, które poruszają się po torowiskach ułożonych na belkach podsuwnicowych. W suwnicach bramowych ruch urządzenia może odbywać się po torowisku umieszczonym na gruncie. Natomiast suwnice półbramowe wykorzystują zarówno torowisko ułożone na gruncie, jak i belkę podsuwnicową umieszczoną na danej wysokości. W tym przypadku część kół jezdnych porusza się na poziomie gruntu, a część na wysokości roboczej suwnicy. Co więcej, ruch urządzenia jest możliwy dzięki kołom jezdnym, które wykorzystują torowisko na dźwigarach suwnicy w przypadku suwnic dwubelkowych. Z kolei w suwnicach jednobelkowych stosowane są wózki podwieszane.

Przy doborze kół jezdnych do suwnic duże znaczenie ma także ich wielkość, którą należy przeprowadzić w oparciu kryteria takie jak:

 • warunek nośności statycznej słabszego łożyska lub osi,
 • warunek wytrzymałości doraźnej bieżni,
 • warunek trwałości bieżni,
 • warunek trwałości łożysk toczonych dla kół symetrycznych i niesymetrycznych.

Wielkość kół jezdnych do suwnic jest prawidłowa, jeżeli spełnia jednocześnie wszystkie wymagane kryteria. Szeroki wachlarz wielkości kół sprawia, że każdy dobierze odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są także koła w postaci zabudowanej w wózku szynowym – jest to gotowe rozwiązanie dla branży suwnicowej. Warto także dodać, że zestawy kołowe typu ZKDH przewidziane są do zabudowy napędu w postaci motoreduktora z wałem drążonym i montowanym na wale wyjściowym zestawu kołowego przy pomocy pierścienia zaciskowego. Natomiast zestawy kołowe typu ZKDH z kołami stalowymi kutymi na łożyskach baryłkowych z obrzeżami i bez obrzeży wykorzystywane są najczęściej w urządzeniach suwnicowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas