Artykuł sponsorowany Zastosowanie sztaplarek w portach i magazynach

Zastosowanie sztaplarek w portach i magazynach

Uzyskanie porządku w magazynie jest możliwe tylko w przypadku odpowiedniej organizacji i dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Ze względu na ogromny zasób asortymentu magazynowe regały cechują się dużą wysokością. Aby przenoszenie, wkładanie lub zdejmowanie produktów z półek było możliwe i bezpieczne, stosuje się sztaplarki. Urządzenia są potocznie nazywane wózkami widłowymi, choć ich prawdziwa nazwa pochodzi od terminu sztap, oznaczającego załadunek.

Zastosowanie sztaplarek

Stosowanie sztaplarek gwarantuje bezpieczeństwo ze względu na solidną konstrukcję. Obudowa wykonana ze stali ochrania przeszkolonego operatora. W tylnej części wózka widłowego znajduje się przeciwwaga, która umożliwia zachowanie równowagi urządzenia podczas podnoszenia ładunku. Widły wsuwające się pod drewnianą paletę są wykonane ze stali, a znajdująca się za nimi krata zapobiega zsunięciu się ładunku na wózek. Właściwa konstrukcja wózka widłowego wpływa na bezpieczeństwo magazynierów i powinna być regularnie kontrolowana. IPZ, oprócz dystrybucji wózków widłowych, zajmuje się także ich serwisowaniem. Sztaplarki zapewniają komfort i szybkie tempo pracy w magazynie. Łączna masa przenoszonych jednorazowo palet jest zależna od rodzaju urządzenia. Istnieją sztaplarki, które są w stanie udźwignąć nawet kilkadziesiąt ton. Wózki widłowe są również przydatne podczas transportu dostarczonych towarów. Przewiezienie dużej ilości pudeł na sztaplarce zajmie o wiele mniej czasu niż ciągnięcie zaledwie kilku sztuk na wózkach paletowych nienapędzanych silnikiem. Mimo że tradycyjne wózki silnikowe przemieszczają ładunek w linii pionowej, w górę i w dół, istnieją również modele umożliwiające przechylanie masztu w przód i w tył.

Bezpieczeństwo

Konstrukcja sztaplarki jest na tyle masywna, że nieodpowiednio użytkowana może spowodować poważny wypadek. Warunkiem pełnienia funkcji operatora wózka jest ukończenie kursu z jego obsługi oraz szkolenia BHP. Część praktyczna kursu trwa około tygodnia. Dodatkowo kursant otrzymuje podręcznik i bierze udział w wykładach. Błędy najczęściej popełniane przez przeszkolonych już operatorów to nadmierna prędkość i jazda z wysuniętym masztem, na którym nie ma załadunku. Zbyt duży pośpiech, gwałtowne hamowanie i ruszanie mogą spowodować zsunięcie się towaru, co prawdopodobnie doprowadzi do zniszczenia znajdujących się w pobliżu urządzeń. Przede wszystkim takie postępowanie jest niebezpieczne dla osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego, jeśli do magazynu mogą wejść klienci lub jeśli wózki są używane na terenie sklepu, wymagane są ustalenia co do minimalnego wzrostu klienta. Operator może bowiem nie zauważyć niskiej osoby zza umieszczonego na widłach towaru. W czasie użytkowania wózka regularnie poddaje się kontroli prawidłowość działania układu kierowniczego, napędowego oraz hamulcowego.

Sztaplarki usprawniają pracę w magazynach, marketach czy portach. Oprócz zakupu wózka widłowego mamy również możliwość jego wynajmu. IPZ oferuje też szeroki wybór części, takich jak opony czy elementy zamienne. Wózki widłowe są rozwiązaniem zapewniającym komfort i znacznie zwiększają wydajność pracy, ale tylko w przypadku regularnej kontroli ich stanu technicznego i właściwego użytkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas