Artykuł sponsorowany Ręczne i zmechanizowane plazmowe metody cięcia metali

Ręczne i zmechanizowane plazmowe metody cięcia metali

Wśród wielu różnorodnych metod obróbki metali wyróżnić można między innymi ich cięcie z wykorzystaniem łuku plazmowego stosowane najczęściej w przypadku aluminium, stali nierdzewnej oraz czarnej. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule, omawiając w nim charakterystykę cięcia plazmowego, a także jego podstawowe ręczne i zmechanizowane metody. 

Na czym polega cięcie plazmą?

Cięcie plazmowe opiera się na zasilaniu elektrycznym lub gazowym. Wykorzystuje do przecinania materiałów, jak jego sama nazwa wskazuje plazmę, będącą zjonizowaną materią z przewagą cząstek dodatnio naładowanych (kationów). Cały proces cięcia plazmowego w dużym uproszczeniu określić można natomiast jako topienie metalu za oraz jego wyrzucaniu ze szczelin linii cięcia z wykorzystaniem łuku plazmowego żarzącego się między materiałem obrabianym a elektrodą. Za pomocą cięcia plazmowego można przecinać wszystkie materiały, które przewodzą prąd, najczęściej stosowane jest ono jednak w przypadku obróbki wyrobów ze stali. Dzieli się ono natomiast na wiele metod, wśród których można przede wszystkim wyróżnić ręczne oraz zmechanizowane cięcie plazmą. 

Ręczne metody cięcia metali plazmą

Ręczne metody cięcia metali plazmą nie wymagają w tym celu zastosowania specjalnych maszyn. Wyróżnić wśród nich można wobec tego przede wszystkim takie typu jak:

  • cięcie plazmą podstawowe — polegający na przecinaniu materiału od jego krawędzi, 

  • cięcie plazmą szablonowe — opierające się na zastosowaniu wcześniej przygotowanego szablonu, wzdłuż którego prowadzony jest palnik plazmowy. 

Zmechanizowane metody cięcia plazmowego metali

Zmechanizowane metody cięcia plazmowego metali, wykorzystywane między innymi przez dystrybutora wyrobów hutniczych BEGO-STAL podczas świadczenia usług dla jej klientów opierają się na zastosowaniu specjalnych maszyn. Dzielą się one natomiast na między innymi takie typy jak:

  • ukosowanie — polegające na umieszczeniu palnika plazmowego nad metalem pod odpowiednim kątem, za pomocą specjalnych maszyn,

  • żłobienie — wymagające również ustawienia palnika plazmowego pod odpowiednim kątem, dzięki temu element nie jest w pełni przecinany, a metal jest precyzyjnie usuwany w miejscu obróbki, 

  • zmechanizowane cięcie plazmą — w przypadku którego stosowane są maszyny CNC, a także precyzyjne roboty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas