Artykuł sponsorowany Przetwórstwo i sprzedaż drewna – najważniejsze informacje

Przetwórstwo i sprzedaż drewna – najważniejsze informacje

Wraz z nadejściem zimy pojawia się ochota na rozpalenie ognia w kominku. Warto jednak dowiedzieć się, w które drewno zainwestować. Nie każdy wie, że drewno modrzewia do kominka znacząco różni się od bukowego swoją kalorycznością, a przez to ilością oddawanego ciepła. Co wyróżnia drewno brzozowe do kominka? Gdzie szukać ofert sprzedaży drewna kominkowego z dowozem do klienta? Podpowiadamy w tym artykule.

Drewno iglaste do kominka a drewno liściaste – czym się różnią?

Posiadacze kominka, którzy używali np. drewna jodłowego, zapewne zauważyli, że zachowuje się ono inaczej niż inne rodzaje. Tanie drewno kominkowe pochodzi najczęściej od gatunków iglastych. Ma w sobie dużo żywicy, która pryska podczas spalania, zanieczyszcza tłustymi plamami i sadzą przewód kominowy oraz szybkę. Z drugiej strony, niewątpliwym plusem drewna świerkowego do kominka jest relatywnie niska cena. Wymienionych wyżej wad nie posiadają rośliny liściaste. W przeciwieństwie do drzew iglastych, opał do kominka z buku czy grabu równo się pali i nie wytwarza dużej ilości dymu. Specjalista Robert Saramak z PW „Gałązka” podkreśla, że sprzedając drewno kominkowe na zamówienie, wybiera tylko twarde oraz gęste odmiany, głównie buk i dąb. Są one najbardziej kaloryczne, dzięki czemu mogą oddać najwięcej ciepła i najdłużej się palą.

Drewno dębowe do kominka i zalety sezonowanego drewna kominkowego

Spośród drzew liściastych – dębu, buku i innych – drewno osiki do kominka może okazać się cenniejsze, jeżeli producent zadba o jego sezonowanie, czyli przechowywanie przez okres od jednego do dwóch lat. Wtedy traci ono od 15 do 20% zawartości wody, a podczas spalania oddaje więcej ciepła. Wybierając producenta, można udać się do sklepu stacjonarnego lub poszukać odpowiedniej oferty w internecie. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma oferuje dodatkowe usługi, np. transport drewna kominkowego lub przycinanie na mniejsze szczapki. Zwłaszcza, jeżeli chcemy zaopatrzyć się w większy zapas ciężkiego drewna dębowego do kominka lub sami sezonować drewno bukowe, można zainteresować się ofertami i porównać je. Podstawowe informacje to rodzaj drzewa, gramatura oraz sposób dostawy. Jedną z wyższych wartości opałowych ma drewno grabu do kominka, dlatego te, i inne odmiany drzew liściastych, warto wybierać w pierwszej kolejności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas