Artykuł sponsorowany Czym kierować się przy wyborze drewna kominkowego?

Czym kierować się przy wyborze drewna kominkowego?

Kominek to rewelacyjne urozmaicenie nie tylko zimowych wieczorów. Również latem przyjemnie jest spędzić chłodniejszą noc w akompaniamencie trzaskającego drewna. Posiadacze kominków wymieniają jednak kilka minusów związanych z ich użytkowaniem. Większość tych wad wynika z niewłaściwego doboru drewna kominkowego i bardzo łatwo im zaradzić. Na co zwrócić uwagę, wybierając drewno opałowe? Jak prawidłowo przechowywać drewno kominkowe?

Jakie drewno opałowe wybrać? 

Większość użytkowników kominków narzeka na trudne do usunięcia zabrudzenia, a przyjemnie trzaskające drewno kojarzy im się zwykle z plamami na szybie. Nadmierne strzelanie wynika przede wszystkim z nieodpowiednio dobranego opału. Nie zaleca się kupowania drewna pochodzącego z drzew iglastych ze względu na wysoką zawartość żywicy, która pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna strzelać. Kolejnymi minusami są duże ilości dymu i sadzy, która może osiadać na ściankach kominka, a także w przewodzie kominowym. 

Najlepiej wybierać drewno kominkowe pochodzące z drzew liściastych. Zawiera ono dużo mniej żywicy, a jego spalanie nie wydziela tak dużo dymu ani sadzy. Dzięki temu palenisko dłużej pozostanie czyste, a ilość trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń zostanie znacznie zredukowana. Chociaż wydaje się, że taki materiał opałowy jest droższy, warto wziąć pod uwagę, że drzewa liściaste wolniej się spalają. Dają mniejszy płomień, ale wydzielają więcej ciepła i nie wymagają tak częstego dokładania. W efekcie drewna drzew liściastych nie potrzeba tak dużo, jak iglastych. 

Jaki gatunek drzewa sprawdzi się najlepiej?

Grab uchodzi za najlepsze drewno opałowe. Charakteryzuje się wolnym spalaniem i, pomimo niewielkiego płomienia, oddaje bardzo dużo ciepła. Podobne właściwości wykazuje także dąb. Podczas jego spalania wydziela się bardzo przyjemny zapach i, co ważne, po wypaleniu pozostawia mniej popiołu niż grab. Chętnie wybierane jest także drewno pochodzące z buka, jesionu i brzozy. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z kupnem drewna opałowego, warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Żukowie, w województwie pomorskim, zamówienia możesz dokonać w firmie Damir prowadzonej przez Mirosława Cirockiego, gdzie uzyskasz niezbędne wskazówki. 

Jak przechowywać drewno kominkowe? 

Jedną z najefektywniejszych metod składowania drewna opałowego jest układanie go na południowej ścianie budynku, zachowując odpowiednią odległość pomiędzy szczapami. Możesz także przechowywać je w innym miejscu, ale konieczne jest zapewnienie mu ochrony przed nadmierną wilgocią i deszczem, a także zadbanie o odpowiedni dopływ powietrza. Niezalecane jest składowanie drewna w garażu bądź piwnicy. Najczęściej skutkuje to zbieraniem się wilgoci i szybkim pleśnieniem materiału opałowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas