Artykuł sponsorowany Dlaczego lepiej wybrać parkiet niż panele podłogowe?

Dlaczego lepiej wybrać parkiet niż panele podłogowe?

Właściwa aranżacja podłogi jest bardzo ważna. Powinna być nie tylko estetyczna, ale też ciepła. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzą się płytki, jednak w przypadku tradycyjnych kaloryferów lepiej zdecydować się na drewno. Parkiet był stosowany na podłogi na długo przed tym, nim w sklepach pojawiły się panele. Który z dwóch materiałów sprawdza się lepiej?

Czym jest parkiet?

Do stworzenia dobrej jakości parkietu potrzeba wyłącznie twardego drewna. Może nim być dąb, klon, buk oraz niektóre drewno egzotyczne. Wygląd parkietu zna raczej każdy, gdyż powszechnie można go spotkać np. w szkołach, urzędach i innych starszych budynkach, w których nie wymieniono podłogi. Składa się on z niewielkich deszczułek, które wytwarzane są z kawałka litego drewna lub dwóch warstw – twardego i odpornego na ścieranie drewna na górze i miękkiego drewna iglastego pod spodem. Wykorzystując drewno egzotyczne, nie tylko uzyskuje się wyjątkową trwałość, ale zwykle też ciekawy efekt wizualny. Deszczułki mogą być układane na różne sposoby. Dwoma najpopularniejszymi są jodełka lub szachownica. W przeciwieństwie do płytek nie jest on zimny w dotyku, a odpowiednio zabezpieczony i regularnie remontowany parkiet może przetrwać w idealnym stanie nawet kilkadziesiąt lat!

Polski producent Zakład Stolarski Iskra wśród dostępnych na rynku rodzajów parkietu wymienia:

  • Klasyczny – wykonany z litego drewna o grubości nie większej niż 22 milimetry.
  • Lamelowany – znacznie cieńszy (do 10 milimetrów), nadaje się do ogrzewania podłogowego.
  • Przemysłowy – wyjątkowo wytrzymały na obciążenie i eksploatację.
  • Mozaikowy – niewielkie kawałki litego drewna są naklejane na specjalne podłoże (siatkę lub papier), co daje bardzo dekoracyjny efekt.

Panele – tańsze, ale czy lepsze?

Panele podłogowe mogą się wydawać o wiele tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem. Łatwo się je montuje i demontuje, dlatego czynności te mogą wykonywać nawet całkowici laicy. Zwłaszcza od momentu, kiedy panele klejone lub na gwoździki zostały niemal całkowicie zastąpione systemem na zatrzask, dlatego w razie potrzeby można poprawić źle złączone elementy. Niestety, większość z nich nie może pochwalić się wyjątkową trwałością, jaką oferuje nam parkiet. Paneli nie można odnawiać, gdyż jest to wielowarstwowy wyrób z materiału drewnopodobnego. I choć ich zewnętrzna warstwa może mieć dowolny wzór i kolor – wygląd to nie wszystko. Zdarza się, że panele z najniższej półki już po kilku latach od ułożenia są starte, porysowane i rozwarstwiają się na krawędziach. Decydując się na panele, zawsze warto wybrać takie, których producenci dają wieloletnią gwarancję, gdyż w przeciwnym razie można się rozczarować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas