Materiał Partnera Granulator – czym jest i gdzie warto go wykorzystać?

Granulator – czym jest i gdzie warto go wykorzystać?

Prasa granulująca, czyli granulator, to ważny element linii produkcyjnej pelletu. Urządzenia te służą zmniejszeniu objętości biomasy, która wcześniej została rozdrobniona, oczyszczona i poddana suszeniu. Pellet w postaci cylindrycznych granulek powstaje w wyniku działania ciśnienia i temperatury w granulatorze. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tych urządzeń. Poniżej dowiesz się, gdzie jeszcze można je spotkać.

Rodzaje i zastosowanie granulatorów

Prasy granulujące podzielić możemy według rodzajów matryc. Wyróżniamy tu zatem granulatory z matrycą płaską oraz granulatory z matrycą pierścieniową. Różnica ta przekłada się na mechanizm działania. W pierwszym przypadku materiał trafia z góry na położoną poziomo matrycę i jest przeciskany za pomocą rolek.  W matrycy pierścieniowej rolki przeciskają materiał od środka na zewnątrz matrycy usytuowanej pionowo. Materiał przed podaniem do granulatora musi zostać odpowiednio obrobiony, to znaczy rozdrobniony, oczyszczony oraz osuszony. Pod wpływem ciśnienia i temperatury w urządzeniu dochodzi do uwolnienia lignin z materiału, co poprawia zdolności łączenia się jego cząsteczek. Cylindryczne granulki powstają w wyniku wspomnianego już przeciskania materiału przez kanały matrycy. Od ich średnicy zależy rozmiar pelletu.

Granulatory mają na gruncie przemysłu szerokie zastosowanie między innymi w cukrowniach oraz produkcji pasz. Obecnie jednak urządzenia te po odpowiednich zmianach technologicznych oraz wzmocnieniu konstrukcji mogą być z powodzeniem stosowane także w produkcji biomasy. Do materiałów, jakie można poddać granulacji, należą:

  • drewno,
  • odpady drzewne,
  • płyty MDF,
  • gałęzie drzew owocowych,
  • wytłoki,
  • słoma.

Wzrost zainteresowania biomasą i możliwościami jej wykorzystania sprawia, że granulatory są nieustannie unowocześniane. Najnowsze modele wyposażane są między innymi w monitorowanie temperatury rolek, czy systemy smarowania rolek.

Nowoczesna produkcja pelletu

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w Polsce i Europie biopaliw jest pellet uzyskiwany z trocin drzewnych. Daje ono nie tylko dobre parametry cieplne przy stosunkowo niskich kosztach, ale jest też najczystszym stosowanym obecnie paliwem. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalistyczne maszyny tworzące razem linię produkcyjną, którą w nowoczesnym zakładzie charakteryzuje zazwyczaj system automatycznego sterowania. To natomiast pozytywnie wpływa na wydajność całego procesu. Jednym z elementów kompletnych linii do produkcji pelletu są właśnie granulatory. W tym obszarze też leży obecnie główne zastosowanie tych urządzeń.

Oprócz nich linie produkcyjne pelletu muszą być wyposażone między innymi w suszarnię bębnową lub taśmową. Młyn bijakowy wykorzystywany jest do rozbijania biomasy na mniejsze frakcje, natomiast przesiewacz, jak wskazuje nazwa, odpowiada za odsiewanie większych frakcji materiału oraz zanieczyszczeń. W kondycjonerze lub stacji ostatecznego przygotowania materiału do granulacji, który jest specjalnością poznańskiej firmy COMERC, następuje stabilizacja wilgotności do odpowiedniego poziomu. Tak przygotowany materiał trafia do granulatora, gdzie nadawana mu jest ostateczna postać pelletu. Po schłodzeniu paliwo może zostać zapakowane, również przy pomocy specjalistycznych maszyn.

Opracowanie:

Comerc sp. z o.o.

Poznań , Podbiałowa 9

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas